arama

Binance (BNB) Coin Nedir?

Binance şu anda dünyanın en büyük ikinci kripto para borsasıdır ve ortalama yedi günlük dönemde yaklaşık 6 milyar dolarlık kripto para ticareti yapılmaktadır.
Binance
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Dilek
  • BeğenmedimBeğendim (2 votes, average: 1,00 out of 5)
    Loading...

Binance şu anda dünyanın en büyük ikinci kripto para borsasıdır ve ortalama yedi günlük dönemde yaklaşık 6 milyar dolarlık kripto para ticareti yapılmaktadır. Binance’nin zirveye yükselişi çok hızlı oldu. 2017 yılının Temmuz ayında lansmanından bu yana Binance hızlı bir şekilde büyümeye devam etti. Mevcut ayı piyasasında bile kullanıcılar borsaya kaydolmaya devam ettiler. Binance, 2017 boğa piyasasının zirvesinde kullanıcı kayıtlarını yeniden etkinleştiren ilk borsalardan biriydi.

Binance Coin ayrıca Binance borsasında işlem gören ve kullanılan bir kripto coinin BNB adıdır. ICO’dan bu yana, BNB’nin değeri borsanın büyümesiyle arttı. BNB şimdi piyasa değeri ile dünyanın en iyi 30 kripto para birimi arasında yer alıyor.

Borsalar Nasıl Çalışır? Binance’in Avantajı Nedir?

Öncelikle, daha ileri gitmeden önce bir borsanın temel mekaniğini anlamaya çalışalım. Borsanın yazılımı ile bazı teknik problemleri çözmek Binance’in en önemli rekabet avantajları arasındadır.

Eşleştirme
Tipik bir borsa alış ve satış emirleri için piyasa yapıcı olarak çalışır. Bir alım işlemi yaptığınızda, borcun kendisinin para biriminizi satın almadığını ve satmadığını not etmek önemlidir. Bunun yerine, borsa varlığınızı istediğiniz fiyattan satın almak isteyen başka bir kullanıcıyla eşleşir. Alım/Satım emirlerinin bu şekilde eşleştirilmesi, bir borsadaki anahtar işlevdir. Bir borsa emir alım/satımıyla eşleştiğinde ve bir ticareti tamamladığında, bir eşleşme bulma hizmeti için her iki taraftanda bir işlem ücreti alır. Borsalar bu şekilde para kazanır.

Şu anda Bitcoin ve altcoinlerin popülaritesi ile, kullanıcılar en popüler borsalarda dakikada milyonlarca ticaret talebi gönderiyorlar. Geciken işlemler, bir yatırım fırsatından yararlanmak ve onu kaçırmak arasındaki fark olabilir. Binance’in en büyük yeniliği, saniyede 1,4 milyon işlem yapabilen ve eşleşme motorudur. Bu işlem platformlarını piyasadaki en hızlı platformlardan biri haline getirir. Bu nedenle, birçok kripto yatırımcısı işlem hızı nedeniyle Binance’e akın etti.

BNB Coin

BNB Coin

Likidite
Bir borsadaki diğer kritik bileşen likiditedir. Likidite, varlıkların borsa çevresinde hareket ettiği miktardır. Hızlı bir şekilde bir eşleşme bulmak ve rekabetçi bir fiyata bir siparişi tamamlamak için, sipariş defterinde çok fazla etkinlik olması gerekir. Boş bir sipariş defterine sahip bir borsa, coinlerinizi yatırmak için iyi bir yer değildir. Bununla birlikte, Binance dünyanın en işlek sipariş defterine sahip ve bu da onu işlemler için güvenli ve rekabetçi bir pazar haline getiriyor.

Binance, sadece Bitcoin ve diğer altcoinler değil, birçok farklı varlıkta yüksek likiditeye sahiptir. Bitcoin, Binance’de en çok işlem gören varlıktır, ancak altcoinler de iyi bir hacme sahiptir. Binance, Batı merkezli borsalarda bulunmayan Asya’dan birçok coin’i bünyesinde bulundurur. Mevcut geniş coin yelpazesi, Binance’in hızlı yükselişinin bir başka önemli nedenidir.

Binance Coin (BNB)

Borsa lansmanı ile birlikte Binance bir ICO başlattı. BNB, Ethereum üzerine kurulmuş bir ERC20 tokenidir. Toplam arz 200 milyon BNB ile sınırlıdır, bundan sonra daha fazla coin oluşturulmaz.

Binance borsasında alım/satım ücretlerinizi ödemek için BNB’yi kullanabilirsiniz. Ücretlerinizi değiştirdiğiniz kripto para biriminde ödemeyi seçebilmenize rağmen, Binance, BNB’de ücret ödemeye yönelik bir teşvik olarak bir indirim sunuyor. Binance üyeliğinizin ilk yılında, ücretler BNB’de ödendiğinde %50 indirimlidir. Sonraki her üyelik yılında ücret indirimi azalır. Binance’i kullandığınız beşinci yılınıza kadar artık BNB’de ödeme yapmak için bir ücret indirimi olmayacaktır.

Binance Coin

Binance Coin

Ücret iadesi her yıl azaldığından, BNB coinin değerinin de zamanla azalması beklenmektedir. Bu amortismanla mücadele etmek için Binance, zaman içinde BNB coinleri yok ederek (yakma işlemi) toplam BNB arzını 200 milyondan 100 milyona düşürdü. Para arzının bu şekilde daraltılması, indirimin azalmasının etkilerini ortadan kaldırmalıdır. Amaç, zaman içinde BNB paraları için istikrarlı bir fiyat.

Ücret ödemesi BNB coinlerinin birincil amacı olsa da, Binance’in Launchpad programına katılan belirli ICO’lara yatırım yapmak için de kullanabilirsiniz. ICO bittiğinde, bu yeni coinler otomatik olarak Binance’de listelenecek ve ICO ile borsa arasında kesintisiz bir pazar oluşturacaktır.

Binance (BNB) Coinin Geleceği

Binance, müşteri sadakatini artıracağı umuduyla BNB coinin benimsenmesini teşvik ediyor. İndirim, elbette alım/satım ücretlerini düşürmek için güzel bir avantaj. Ancak indirim düştükten sonra bile, kullanıcıların kullanmaya devam edebilecekleri kalan BNB’ye sahip olmaları muhtemeldir. Baskın bir kripto para borsası olarak Binance’in coinin yaygın olarak dolaşmaya devam etmesini bekleyebiliriz.

Şu anda, BNB’nin birincil değeri borsa içinde. Bu pratik bir kullanım durumu olduğu için BNB’yi çoğu yeni coin arasında benzersiz kılar. Çoğu yatırımcı en yüksek yatırım getirisini BNB indiriminden kazanacak. Bununla birlikte, gelecekte BNB’nin değerinin bir varlık olarak büyüyebilmesi mümkündür. Erken yatırımcılar, zaten BNB’den büyük bir getiri elde ettiler.

Binance şu anki seviyesinde sürekli başarı görürse, kesinlikle daha fazla özellik ve program uygulayacaktır. Bu yeni yetenekler ve eklentilerin tümü muhtemelen BNB coini kullanacaktır. ICO Launchpad’i, BNB coin kullanarak eklenen bir özelliğin erken bir örneğidir. Çok daha fazlası var.

Arka Plan ve Ekip

Binance, başlangıçta Şangay’da başlayan ve şimdi Malta’da bulunan bir Çinli şirkettir. Kurucusu Changpeng Zhao, önde gelen bir Çin kripto para borsası olan OKCoin’in eski CTO’sudur. Zhao’nun şirketi Beiji Technology, Binance’in sahibi ve işletmecisidir.

Ağustos 2017’de, lansmandan kısa bir süre sonra Binance, Yi He’nin takıma katılacağını duyurdu. Yi OKCoin’in orijinal kurucularından biriydi. Teknoloji ürünlerini büyütme yeteneği ile tanınmaktadır. Zhao, He ve Binance ekibi, şirketi oldukça kısa bir sürede dünyanın en büyük borsalarından birine dönüştürdüler.

BNB Burn

BNB Burn

BNB Satış Noktaları

Likidite düşük olsa da, Binance dışındaki birkaç borsa BNB’yi listeliyor ve başka bir yerde satın almanın pek bir anlamı yok. Çoğu kullanıcı, işlem maliyetlerini düşürmek için tutar. Binance’de desteklenen herhangi bir coin ile BNB sahibi olabilirsiniz.

BNB Coini Nasıl Saklayabilirsiniz

BNB’yi yatırım olarak tutmakla ilgileniyorsanız, borsadan bir cüzdana taşımalısınız. Bir ERC20 jetonu olarak BNB’niz MyEtherWallet aracılığıyla herhangi bir Ethereum adresine gönderilebilir. Gelişmiş güvenlik için, Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı da kullanabilirsiniz.

Sonuç

Binance’in son üç buçuk yıl boyunca bu kadar büyük bir büyüme ve başarı görmesinin bir nedeni var. Hızlı, makul fiyatlı ve dünya çapında kullanılabilir. Kullandığınız ve beğendiğiniz (benzer ücretler alan) bir exchange’iniz varsa, Binance’e geçmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, mevcut borsanızdan memnun değilseniz, daha düşük ücretlere ihtiyacınız varsa veya mevcut en hızlı işlem sürelerini arıyorsanız, Binance’e gitmek sizin için doğru olabilir.