arama

Bir Borsa Daha Taşınıyor

Kripto para piyasasını derinden etkilemeye devam eden bazı küçük ölçekli kripto para işletmelerinin kapanmalarına yol açan AMLD5 sebebiyle bir kripto para borsası (Exchange) daha ülke değiştirme kararı verdi.
Exchange
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Fevzi Fevzi
  • BeğenmedimBeğendim (1 votes, average: 1,00 out of 5)
    Loading...

Kripto para piyasasını derinden etkilemeye devam eden bazı küçük ölçekli kripto para işletmelerinin kapanmalarına yol açan AMLD5 sebebiyle bir kripto para borsası (Exchange) daha ülke değiştirme kararı aldı.

Popüler olan merkeziyetsiz (decentralization) borsalardan KyberSwap, merkezini Malta’dan Büyük Britanya Virjin Adaları’na taşıyor. Şirket yetkililerinden yapılan yazılı açıklamada AMLD5 düzenlemelerinin trader’ların çoğunluğu için hem düzenleyici perspektiften hem de maliyet bakımından çok büyük bir engel oluşturduğu ifade edildi.

The Block şirketi tarafından gerçekleştirmiş olan bir araştırmaya göre, pazar payı  ve piyasa açısından KyberSwap, en büyük ikinci merkeziyetsiz (decentralization) borsa konumunda. Kyber Swap şirketinin aynı zamanda kendi kripto parası olan, kyber network (KNC) Ethereum platformunda yer alan bir kripto paradır. Bu gün itibari ile Kyber Network (KNC) fiyatı $0,26 cent üzerinden işlem görmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Kyber Swap benzeri olan Deribit borsasına getirilen yeni kurallardan dolayı borsa Hollanda’dan Panama’ya taşınma kararı aldığını duyurmuştu. AMLD5 kararları nedeni ile bir çok borsa bu şekilde merkezi lokasyonlarını değiştirmek zorunda kalıyor.

2018 yılı Temmuz ayı içerisinde duyurusu yapılan AMLD5 kuralları’na uymak için 10 Ocak 2020 yılına kadar süre verilmişti. Amerika birleşik devletlerine üye olan ülkeler, asgari seviyede getirilen yeni kurallara uymak zorundaydı. Bununla birlikte, her ülke uygun gördüğü şekilde ek düzenlemeler ve kurallar ekleyebilirdi. Örneğin Hollanda’nın AMLD5’in daha katı bir versiyonunu uyguladığı ifade ediliyor. Bu ülkede AMLD5’in getirdiği ek maliyetin senelik 150,000 £ euro’yu bulduğu ifade ediliyor.

AMLD5, finansal istihbarat birimlerine ve kolluk kuvvetlerine daha fazla güç ve erişim veriyor. Şirketler için ortaya çıkan maliyetlerin ise birleşmelere, satın almalara ya da kapanmalara yol açacağı öngörülüyor. AMLD5 uygulaması nedeniyle bir çok şirket ya kapanacak yada lokasyon değişikliği yapmanın alternatif yollarını arayacaktır.