arama

Bitcoin Cash Nedir?

Kripto Para Piyasasında Bitcoin (BTC) zirvesindeki yerini korumaya devam ederken, transfer işlemi yapan her kullanıcının maliyet artışı gün geçtikçe daha da artıyor.
BCH Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (1 votes, average: 1,00 out of 5)
    Loading...

Kripto Para Piyasasında Bitcoin (BTC) zirvesindeki yerini korumaya devam ederken, transfer işlemi yapan her kullanıcının maliyet artışı gün geçtikçe daha da artıyor. Mevcut Bitcoin sistemini iyileştirmek için Bitcoin Cash (BCH) 1 ağustos 2017 yılında oluşturuldu! 1 Ağustos 2017’de piyasaya sürülmesine rağmen, Bitcoin Cash en iyi 5 kripto para birimi içerisindeki yerini almış bulunuyor.

Bitcoin Cash Nasıl Başladı?

Her şey Bitcoin’in teknolojisini nasıl geliştireceğine dair anlaşmalar ve anlaşmazlıklar ile başladı. Gördüğünüz gibi, Bitcoin ile ilgili sorunlardan biride daha fazla kullanıcı kullandıkça, ağların bir işlemi işlemesi daha uzun zaman almaktadır. Ayrıca işlem ücretleri daha pahalı bir hale gelmiştir. Bitcoin severler bunun büyük bir sorun haline geldiğini, özellikle de kripto para biriminin çok popüler hale geldiğini anladılar. Bir çözüm bulmaya yardımcı olmak için, geliştiriciler iki farklı fikir önerdiler.

Fikir 1: Her Bloğun Formatını Değiştirmek
İşte size gerçek dünyadan bir örnek: Her Bitcoin işlemini boş bir kağıda yazmayı düşünün. İlk olarak, hem gönderenin hem de alıcının cüzdan adreslerini yazmanız gerekir. Ardından, her işlem için ayrı ayrı imzalar yazmanız gerekir.

Bir düşünün, bu kağıdınızda oldukça fazla yer kaplar! Bu nedenle, bir grup geliştirici, bir kağıdın ikiye ayrılmasını önerdi. Bir kağıdın gönderen ve alıcının adresleri olurken, diğer kağıtta imzalar bulunur. Esasen, kağıt üzerinde daha fazla yer olacağından, daha fazla işlem yapılabilir!

Fikir 2: Artan Blok Boyutu
Başka bir geliştirici grubu bunun kötü bir fikir olduğunu düşündü. Neden? Her bloğun biçimini değiştirmek, Bitcoin’in işlem hızını teknik olarak artıracak olsa da, sadece geçici bir çözüm olacaktır. Bu nedenle, Bitcoin ağı daha popüler hale geldiğinde, başka bir yükseltme gerektirecektir.

Bitcoin’in hız sorununu çözmenin en iyi yolunun maksimum blok boyutunu daha fazla artırmak olduğunu düşündüler. Yukarıdaki ile aynı gerçek dünya örneğini kullanarak: Şimdi, orijinal kağıdın 10 mm uzunluğunda olduğunu düşünün. Bu bloğun büyüklüğü. (Bitcoin’de bu 1 MB’dı.) Blok boyutunu artırarak daha fazla işlemin gerçekleştirilebileceği öne sürüldü.

Yani, kağıdı 2 kat veya 20 mm uzunluğa çıkarmayı düşündüler! (Bitcoin durumunda 2 MB.) Bu fikrin de izin verdiği şey, gelecekte gerekliyse, maksimum blok boyutunun 8 kat artırılmasıdır. Temel argüman Bitcoin’in günlük ödeme sistemi haline gelmesi için daha büyük blok boyutlarına ihtiyaç duymasıydı. Aksi takdirde, paradan çok altın gibi olurdu!

Hangi fikir en popülerdi?
Bitcoin durumunda, çoğu insan kabul etmedikçe kimse sistemde değişiklik yapamaz. Hangi seçeneğin seçildiğine karar vermek için oylamaya gidildi! Hangi fikrin kazandığını tahmin edebilir misiniz? Tabiki Fikir 1!

Fikir 1 oyların% 97’sini aldı! Ancak, Bitcoin blok zincirinin bu değişikliği yapması için sistemin yumuşak bir çatal yani bölünmesi gerekiyordu .

Tabii ki, fikir 2’de çözümü tercih eden geliştiriciler grubu nihai karardan memnun değildi. Bu yüzden Bitcoin Cash’i yaratan zorunlu bir bölünme (Hardfork) yapmaya karar verdiler!

Bitcıin Cash

Bitcıin Cash

Bitcoin Cash Ne İşe Yarar?

Bitcoin Cash resmi olarak 1 Ağustos 2017’de piyasaya sürüldü. Teknolojisi Bitcoin’e çok benziyor ve aynı miktarda coin bulunuyor. Bu miktar tam olarak 21 milyon adettir.

Bitcoin Cash’in oluşturulduğu gün Bitcoin’i tutan herkes otomatik olarak ücretsiz Bitcoin Cash aldı! Bitcoin sahibi olan şanslı insanlar 1:1 oranında Bitcoin Cash aldı. Evet bu doğru! Bitcoin Cash oluştuğu sırada 1 Bitcoin tuttuysanız, anında 1 Bitcoin Cash sahibi oluyordunuz. Bitcoin Cash’in temel amacı bir ödeme sistemi olarak kullanılmasıdır. Bu, orijinal Bitcoin istemcisi gibi, insanların para gönderip alabileceği anlamına gelir. Ancak, Bitcoin Cash’in teknolojisi çok daha hızlı işlem sürelerine ve daha düşük işlem ücretlerine izin veriyor. Birçok kişi, ücretsiz Bitcoin Cash’i alanların mümkün olan en kısa sürede satacağını düşündü, ancak durum böyle değildi. Ağustos 2017’de piyasaya çıkarılmasından bu yana, Bitcoin Cash çok iyi performans gösterdi. Şu anda en iyi 5 kripto para birimi listesinde yer almaktadır ve Coinbase’de de listelenmiştir.

Coinbase’de listelenmek, dünyanın en popüler ve tanınmış borsası oldukları için bu büyük bir anlaşma! Coinbase sadece 4 farklı kripto para birimini listeler, bu yüzden Bitcoin Cash’i listelemeleri proje çevresinde güvenilirliği ve farkındalığı arttırmıştır. Kripto para birimi hala ilk günlerinde olduğu için, özellikle Bitcoin’e kıyasla, onu kabul eden çok fazla frma, kurum ve kuruluş yok. Bununla birlikte, Bitcoin Cash giderek daha popüler hale geldikçe, yeni satıcılar bunu bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlıyor.

AcceptBitcoinCash adlı Bitcoin Cash’i kullanmanıza izin veren tüm farklı satıcıları listeleyen harika bir web sitesi var . Konaklama, müzik, kumarhaneler, parfüm, fitness ürünleri, kıyafetler ve çok daha fazlasını içeren bir web sitesidir.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash’i Nasıl Satın Alabilirim?

Bunu yapmanın en kolay yolu, kripto para borsalarıdır. Bitcoin Cash bir çok kripto para borsasında listeleniyor. Güvenli ve herhangi bir şüpheye düşmediğiniz borsadan satın alabilirsiniz.

Bitcoin Cash Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır?

Çoğu kripto para birimi gibi, Bitcoin Cash de merkezi değil. Bitcoin Cash hiçbir kişinin, kurumun veya otoritenin ağ üzerinde kontrolü olmadığı anlamına gelir.

Not: Eğer bir ağ birileri tarafından kontrol ediliyorsa, bu merkezi bir ağ olduğu anlamına gelir. Yahoo platformunu düşünün muhtemelen duymuşsunuzdur. Tüm verileri merkezi bir sunucuda saklanır. Sunucuları 2015 yılında saldırıya uğradığında, hackerler 500 milyondan fazla hesaba erişim sağladı! Bu olay Bitcoin Cash gibi merkezi olmayan bir ağda mümkün olmazdı. Ancak, merkezi olmayan bir sistemin çalışması için, işlemlerin doğrulanması için düğümler (bilgisayarlar) gerekmektedir.

Peki, işlemler nasıl doğrulanıyor? Madenciler olarak bilinen insanlar , blok zincirindeki matematiksel denklemleri çözmek için hesaplama gücünü kullanır. Ağdaki bir düğüm matematiksel denklemi çözdüğünde, bir işlem bloğunu doğrular. Daha sonra işlemi doğruladığı için bir ödül alır.

Ancak günümüzde madencilikten para kazanmak gittikçe zorlaşıyor. O kadar çok rekabet var ki, sadece büyük miktarlarda bilgi işlem gücü üretebilenler ödüllendiriliyor. Başarılı bir madenci olmak için yeterli bilgi işlem gücü üretmek için çok para yatırmalısınız!

Ancak, tüm yeni başlayanlar için başka seçenekler var! “Madencilik havuzu” adı verilen bir şey var. Burası diğer madencilerin ağına katıldığınız yerdir. Bu ağda herkes ile, Bitcoin Cash ödülünü kazanmak için matematiksel denklemleri denemek ve çözmek için bilgi işlem gücünüzü birleştirirerek madencilik yaparsınız. Madencilik havuzunuz bir Bitcoin Cash işlemini başarıyla doğrularsa, ödül madencilik havuzunuz arasında eşit olarak bölünür!

Bir maden havuzuna katılmak aslında çok basittir; google üzerinden Bitcoin Cash madencilik havuzları şeklinde arama yaparsanız bir çok sonuca rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Bitcoin Cash Ne Olur?

Bitcoin Cash Ne Olur?

Peki, “Bitcoin Cash Nedir?” adlı makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Geliştiricilerin Bitcoin Cash’i oluşturması için doğru kararı verdiğini düşünüyor musunuz? Yoksa eski güzel Bitcoin’i mi tercih edersiniz? Yorumlar kısmınızdan yorum yazabilir ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.