arama

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında bilinmeyen bir kişi tarafından Satoshi Nakamoto takma adı kullanılarak oluşturulan yeni bir para birimidir.
Neden Bitcoin?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (1 votes, average: 1,00 out of 5)
    Loading...

Bitcoin, 2009 yılında bilinmeyen bir kişi tarafından Satoshi Nakamoto takma adı kullanılarak oluşturulan dijital bir para birimidir. İşlemler herhangi bir kurum olmadan yapılır – yani banka yok! – aracı kurum yok! Bitcoin, Expedia’da otel rezervasyonu yapmak, Overstock’ta mobilya alışverişi yapmak ve Xbox oyunlarını satın almak için kullanılabilir. Ancak dolandırıcılara dikkat etmek gerekir, eticaret sitelerini oluşturarak bitcoin ödeme yöntemini entegre eden her web sitesi güvenli demek değildir. Bitcoin’in fiyatı 2017 yılında en yüksek fiyata ulaşarak tüm tarihlerin en büyük zirvesine adım atmıştır.

Bitcoin Nedir?

Neden Bitcoin?

Bitcoinler anonim (anonim, isimsiz, imzasız, yaratıcısı bilinmeyen) olarak mal satın almak ve mal satmak için kullanılabilir. Ayrıca, uluslararası ödemeler bankalara ve aracılara göre daha kolay ve ucuzdur, çünkü bitcoinler herhangi bir ülkeye bağlı değildir veya düzenlemeye tabi değildir. Küçük işletmeler bitcoin’i beğenebilir çünkü kredi kartı ve pos gibi masrafları yoktur. Bazı insanlar ise bitcoin’e yatırım yapmak için satın alarak değer kazanmalarını umabilirler.

Neden Bitcoin?

Bitcoin Satın Alma

Borsadan satın alın “Bitcoin borsaları” olarak adlandırılan bir çok pazar yeri, insanların farklı para birimleri kullanarak bitcoin almasına veya satmasına imkan sağlar. Kripto para piyasasında belli başlı bir çok borsa mevcuttur. Tabi bu borsaların güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü 2016 yılında hacklenen bir borsada on milyonlarca dolar değerinde bitcoin çalındı.

Bitcoin Satın Alma

Transferler

Kullanıcılar mobil uygulamaları veya bilgisayarlarını kullanarak birbirlerine bitcoin gönderebilir. Bitcoin adresi 26-35 arası alfa nümerik karakterden oluşan bir dizi rakam ve harften oluşur lakin taranabilir QR kare kodu tarzında da gösterilebilir. Bunun yanı sıra Bitcoin adresleri 1 veya 3 ile başlar.

Transferler

Madencilik

İnsanlar karmaşık matematik bulmacalarını çözmek için bilgisayarları kullanarak “madencilik” yapmak için yarışıyorlar. Bitcoin bu şekilde oluşturulur. Bitcoin madenciliği, Bitcoin kripto para piyasası içinde yapılan finansal işlemleri onaylamak, transferleri sağlamak ve yeni Bitcoin’ler üretmek içindir. Blockchain temelinde, herhangi merkezi olmayan bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği en hızlı blok üreten ve işlemleri en hızlı onaylayan kullanıcıya ödül verir. Her yeni Bitcoin (BTC) üretimi gerçekleştiği sırada meydana gelen blokların zorluk seviyeleri de artmaktadır ve bu sebeple madencilik(mining) için çok güçlü işlemcilere sahip çok iyi bilgisayarlar gerekmektedir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Cüzdanı

Bitcoinler, bulut sunucularda veya kullanıcının bilgisayarında bulunan bir “dijital cüzdanda” saklanır. Tabi ki kendinize ait bir bilgisayarda veya fiziksel saklama araçlarında tutmanız daha güvenlidir. M-cüzdan, kullanıcıların bitcoin göndermesine veya almasına, mal için ödeme yapmasına veya paralarını tasarruf etmesine izin veren bir tür sanal banka hesabıdır. Banka hesaplarının aksine, bitcoin cüzdanlarının maliyet ve masrafı daha düşüktür.

Bitcoin Cüzdani

Bitcoin’in Anonimliği (Gizlilik)

Her bitcoin işlemi herkese açık bir blockchain’e (blok zinciri) kaydedilmiş olsa da, alıcıların ve satıcıların adları asla açıklanmaz. – sadece cüzdan kimlikleri görüntülenebilir. Bu, bitcoin kullanıcılarının işlemlerini gizli tutarken, kolayca izlenmeden bir şey satın almalarına veya satmalarına olanak tanır.

Bitcoin Anonimlik

Söz konusu Bitcoin’in Geleceği

Kimse bitcoin’e ne olacağını bilmiyor. Çoğunlukla düzensizdir, ancak Japonya, Çin ve Avustralya gibi bazı ülkeler regülasyon (hukuksal düzenleme) düzenlemelerine başlamıştır. Hükümetler, vergilendirme ve para birimi üzerinde kontrol eksikliği konusunda endişe duymaktadır.