arama

Cardano (ADA) Coin Nedir?

Cardano, dünyanın ilk hakemli blok zinciridir.
Cardano (ADA) Coin
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

Cardano, dünyanın ilk hakemli blok zinciridir. Cardano’dan sorumlu kar amacı gütmeyen vakıf, protokollerini yayınlanmadan önce gözden geçirmek için Edinburgh Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü de dahil olmak üzere çeşitli üniversitelerden akademisyen ve bilim adamlarını ekibine dahil etti. Birinci jenerasyon bir coin ve ikinci jenerasyona ait olan ethereum’un ölçeklendirme problemlerini geliştirdiğini iddia eden üçüncü jenerasyon bir kripto para birimi ve akıllı sözleşme platformudur.

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

Cardano’nun platformu iki katmandan oluşuyor. Cardano Masraf Yükleme Katmanı (CSL), Cardano’nun kripto para birimi olan ADA kullanan işlemleri düzenlemek için kullanılır.

Geliştirilmekte olan Kontrol Katmanı akıllı sözleşmeler için kullanılacaktır. Cardano’nun hiyerarşik yapısı, bunun bir borsa aracı olarak kullanılabilmesini ve akıllı sözleşmeler oluşturmasını sağlar. Buna ek olarak, platformun ana akım finans eko sistemiyle birlikte çalışabilme beklentileri vardır.

Cardano platformunun kalbi, kripto paraları madencilik için Kanıt Kanıtı (Proof of Stake) protokolünü kullanan bir algoritma olan Ouroboros’tur. Protokol, enerji kullanımını ve yeni kripto para üretme süresini azaltmak için özelleştirilmiştir.

Cardano Coin

Cardano Coin

Cardano’nun (ADA) Faydaları Nelerdir?

Cardano, bilimsel olarak test edilmiş teorilere dayanan ilk eşler arası işlem sistemidir. Bitcoin’in işlem özelliklerini Akıllı Sözleşme ve DApps Ethereum sistemi ile birleştirmeyi amaçlıyor.

Cardano’nun işlem süreçleri Akıllı Sözleşmeler temelinde çalışır. Bununla birlikte, bu Akıllı Sözleşmeler, katmanlı olduklarından ve girildikten sonra verilerle çok daha az kurcalamaya izin verdiği için diğer kripto para birimlerinden daha güvenlidir.

Blockchain teknolojisine dayandıklarından, sistemler merkezsizleştirilecek ve kısıtlı bireylerle ikamet etmeyecektir. Bilgiler saklandıktan, sözleşmeye veya işlemden geçirildikten sonra, zincirde kalıcı olarak saklanacaktır.

Bu platformda oluşturulan DApp’ler, uygulamanın sanal ekosisteminde para birimi olarak ADA’yı kullanır ve etkileşimli, sanal bir ekonomi oluşturmak için Akıllı Sözleşme teknolojisini kullanır.

Cardano’nun (ADA) Geleceği Nedir?

Cardano, Ekim 2017’de 0.025 $ dolarlık fiyatla işlem görmeye başladı. Sadece 3 ay içinde Ocak ayında 0.718 $ dolar’a yükseldi. Bu yaklaşık 28 katlık bir büyüme, kripto para birimi standartlarında bile oldukça etkileyici bir büyümedir.

Cardano sistemi hala geliştirme aşamasında olduğundan, büyümenin ne şekilde olacağını tahmin etmek çok zor. Bununla birlikte, tüm kripto para birimlerinin en iyi özelliklerini birleştiriyor. Göründüğü gibi, Cardano programının geleceği oldukça parlaktır ve birçok şirket tarafından benimsenmesi beklenmektedir.

Cardano Coin Yorum

Cardano Coin Yorum

Cardano’nun (ADA) – Arkasında kim var?

Platformun arkasında üç ana oyuncu var: Cardano Vakfı, Input Output Hong Kong ve Emurgo.

Cardano Vakfı
Cardano Vakfı beş kişi tarafından yönetiliyor. Michael Parsons FCA Vakfın Başkanıdır. Tom Kelly Pazarlama ve Topluluk Müdürü, Bob McDowall Özel Danışman, Steve Wagendrop Teslimat Güvence Müdürü ve Juliette Adelfang Proje Yöneticisi.
Vakfın arkasındaki ekip, platformun geliştirilmesi konusunda yüksek düzeyde şeffaflık sağlar. Her geliştirme adımı titizlikle izlenir ve kaydedilir. Bu, projede yer alan herkesin geliştirme durumunu istediği zaman görebilmesini sağlar ve bu da istenmeyen gelişmeleri önler.

Input Output Hong Kong
Input Output Hong Kong, akademik kurumlar hükümetler ve işletmeler için çözümler geliştirmektedir. Şirket, Ethereum’un eski CEO’su Jeremy Wood ve Charles Hoskinson tarafından yönetiliyor. Toplam 17 Input Output Hong Kong geliştiricisi platformun protokolü üzerinde çalışıyor.

Emurgo
Emurgo, şirketleri blockchain çözümlerini kendi sistemlerine entegre etmede destekleyen bir Japon şirketidir. Ayrıca yeni kurulan işletmeleri finanse eder. Emurgo, platform ve iş dünyası arasındaki arayüzdür.

Sonuç olarak, Cardano Vakfı bir topluluk oluşturmak, platformu pazarlamak ve kripto para birimleri hakkında eğitim sağlamaktan sorumludur. Input Output Hong Kong, protokolün geliştirilmesi için insan gücü sağlar ve Emurgo, protokolün pazarda kurulmasına yardımcı olur.

Cardano

Cardano

Sonuç

Cardano, üçüncü jenerasyon blockchain sunma hedefini belirleyen bir platformdur. En başından beri platform hükümetler tarafından bir işlem sistemi olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. En başından beri, geliştiriciler ADA coinin kullanımını çeşitli ülkelerdeki yasal düzenlemelerle uyumlu hale gelmesini sağlamıştır. Bitcoin ve Ethereum ile karşılaştırıldığında, Cardano her iki platformun yaklaşımlarını birleştiriyor. Bu, DAO’ların, dApp’lerin geliştirilmesini ve dağıtılmış, eşler arası bir işlem sisteminin kullanımını içerir. Platform, kripto para birimlerinin uluslararası, yasal olarak kullanılabilmesini sağlayabilir.