arama

Chainlink (LINK) Nedir?

ChainLink, blockchain'deki akıllı sözleşmeler ile çoğu zaman blockchain'den çıkma eğiliminde olan gerçek dünya uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmaya çalışan bir platformdur.
Chainlink
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (1 votes, average: 1,00 out of 5)
    Loading...

ChainLink, blockchain’deki akıllı sözleşmeler ile çoğu zaman blockchain’den çıkma eğiliminde olan gerçek dünya uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmaya çalışan bir platformdur. Chainlik, gerçek dünya verilerini bulan ve doğrulayan ve bunların akıllı sözleşmelere entegre edilmesini sağlayan “oracles” kullanır.

Oracles nedir?

Oracles gereklidir, çünkü blok zincirleri ağlarının dışındaki verilere doğrudan erişemez. Oracles, gerçek dünyadaki olayları bulup doğrulayan ve bu bilgileri akıllı sözleşmelerde kullanılacak bir blok zincirine gönderen ‘ajan’ olarak tanımlanır. Önceden tanımlanmış koşullara (belki de alınan bir ödeme veya fiyat dalgalanması gibi) ulaşıldığında akıllı sözleşmelerin yürütülmesini tetiklemek için gerekli olan dış verileri sağlar.

ChainLink (LINK) Gelişimi

ChainLink, Eylül 2014’te kurulan SmartContract adlı bir şirket tarafından geliştirilmiştir.

Kripto para biriminin arkasındaki çekirdek ekip, CEO Sergey Nazarov ve CTO Steve Ellis olmak üzere iki kişiden oluşuyor. Sergey, popüler hale gelmeden çok önce 2011 yılında kripto dünyasına ilgi duyan seri bir girişimcidir. SmartContract’a başlamadan önce Secure Asset Exchange (bir değişim ağı) ve CryptoMail’i (merkezi olmayan bir e-posta hizmeti) kurdu.

CTO’dan Steve Ellis, SmartContract’ın kurucularından biriydi ve Sergey ile Güvenli Varlık Alışverişi üzerinde çalıştı. Ayrıca Pivotal Labs’da yazılım mühendisi olarak çalıştı.

ChainLink’in danışmanlık ekibi de güçlüdür ve Cornell Tech’de Bilgisayar Bilimi profesörü ve IC3’te eş direktör olan Ari Juels, aynı zamanda ZCash ve Tezos ile Smith + Crown CEO’su Brian Lio’nun danışmanı Andrew Miller’ı içermektedir.

ChainLink’in avantajları nelerdir?

ChainLink Teknolojisi
ChainLink, zincir üstü akıllı sözleşmeler ile zincir dışı işletmeler ve veriler arasındaki boşluğu doldurma işi yaptığı için, iki temel mimari bileşene sahiptir: zincir üstü altyapı ve zincir dışı altyapı.

Zincir üstü altyapı, Ethereum’un blok zincirine uygulanan zincirleme sözleşmelerden oluşur. Bunlar, zincir dışı verilere erişmek isteyen kullanıcıların veri taleplerini işleyen Oracle sözleşmeleridir.

Blockchain ekosisteminden veri isteyen kullanıcılar, ChainLink’in ağına bir talep sözleşmesi gönderir ve bu istekleri, kullanıcının sözleşmesine uygulaması için uygun mevcut sözleşmelerle eşleşen sözleşmeler haline getirir.

Chainlink Nedir?

Chainlink Nedir?

ChainLink (LINK) nasıl alınır ve nasıl saklanır?

Chainlink (LINK) Nasıl Satın Alınabilir?
Chainlink (LINK), 10’dan fazla borsada mevcuttur, yerli borsalar ve yabancı borsalar üzerinden chainlink (LINK) alabilir ve satabilirsiniz. Ancak doğru bir borsa seçmek için genellikle yardım almanız gerekir (yeni başlayanlar için).

Chainlink (LINK) Nasıl Saklanır?
Ethereum blok zincirinde bulunan FUEL, Ethereum ve diğer birkaç ERC20 tokenini destekleyen herhangi bir cüzdanda saklanabilir.
Donanım cüzdanları en güvenli olanlardır ve Ledger Nano S ve Trezor ERC20 tabanlı coinler için kullanılabilir.
Exodus ve Mist, Ethereum ve tokenleri blok zincirinde saklayan masaüstü cüzdanlarıdır. Windows, Linux ve Mac işletim sistemleri ile uyumludur.
Başka bir Ethereum cüzdanı olan Jaxx, Windows, Linux ve Mac PC’ler için bir masaüstü cüzdanıdır. MyEtherWallet en popüler Web cüzdanıdır, bu cüzdanı’da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Chainlink (LINK) Destek ve Ortaklıklar

Kripto para birimleri arrasında ChainLink’in etkileyici bir ortak listesi var.

En önemli ortağı belki de dünya çapında 11.000’den fazla finansal kurumu birbirine bağlayan SWIFT’dir (Dünya Çapında Bankalar arası Finansal Telekomünikasyon Topluluğu). Finans kurumlarının ödemeler, menkul kıymetler vb. İle ilgili faaliyetler hakkında talimat vermek için mesaj gönderdiği yaygın olarak kabul gören bir ağdır.
Zepelin_os, akıllı sözleşmeler geliştirmek için bir işletim sistemi olan başka bir ortaktır.
Fiat para birimlerinin kripto para borsası ile değiştirilmesinde standart olmayı amaçlayan bir kripto para birimi rakibi olan Request Network ve Londra merkezli özel varlık firması Signal Capital diğer ortaklarıdır.

ChainLink’i diğer kripto para birimlerinden farklı kılan nedir?

ChainLink, blockchain ekosistemiyle sınırlı gerçek Sözleşmeler ve gerçek dünya arasındaki boşluğu kapatmaya çalışan ilk (ve şu anda tek) kripto para birimidir. Akıllı Sözleşmeler, blockchain teknolojisini (bunların çoğunu içeren) benimseme niyeti olmayan işletmeler için neredeyse erişilemezdi ve ChainLink bu sorunu çözdü.

Sonuç

Chainlink, akıllı sözleşmeleri dış dünyayla bağlama potansiyeline sahiptir. Tarafların akıllı sözleşmelere, performansı kanıtlayan ve banka kullanıcılarının ödemeleri gibi son kullanıcıların almak istedikleri ödeme çıktıları oluşturan harici girdiler alabilmelerini sağlayabilir.

Bu, akıllı sözleşmenin şu anda piyasada bulunan finansal anlaşmaların büyük çoğunluğunu taklit etme potansiyeline sahiptir. ChainLink Ağı ile, herkes akıllı sözleşmelere finansal ödül karşılığında kilit dış verilere ve diğer API yeteneklerine erişim sağlayabilir.

Buna ek olarak Chainlink, finansal kurumların ve işletmelerin akıllı sözleşmelere kendileri geçmek zorunda kalmadan akıllı sözleşmeleri Chainlink ağı üzerinden kullanmalarına izin verir, böylece yeni bir sistem veya ağ oluşturma masrafı olmadan ademi merkeziyet, güven ve değişmezliğin tüm avantajlarını almalarını sağlar.