arama

Eos Coin Nedir?

EOS, Ethereum işlevine benzer şekilde merkezi olmayan uygulamaların (dapps) geliştirilmesi için oluşturulmuş bir blockchain platformudur.
Eos Coin Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

EOS, Ethereum işlevine benzer şekilde merkezi olmayan uygulamaların (dapps) geliştirilmesi için oluşturulmuş bir blockchain platformudur. Aslında, taraftarlar bunu Ethereum katili olarak adlandırıyorlar. İşletim sistemlerine benzeyen bir dizi hizmet ve işlev sunarak dapp geliştirmeyi kolaylaştırıyor.

EOS platformu üzerinde ticari ölçekli merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesini, barındırılmasını ve yürütülmesini sağlamakta olan blok zincir tabanlı, merkezi olmayan bir sistemdir.

EOS’un arkasındaki fikir, çeşitli akıllı sözleşme teknolojilerinin en iyi özelliklerini ve vaatlerini bir araya getirmektir (örneğin Bitcoin güvenliği, Ethereum’un bilgisayar desteği). Basitçe söylemek gerekirse, EOS topluluğu, günlük kullanıcı için kullanımı kolay, büyük ölçüde ölçeklenebilir bir dapp platformu sunmak için çalışıyor.

EOS

EOS

EOS Nasıl Çalışır?

EOS vizyonu, uygulama geliştiricilerine, girişimcilere ve kullanıcılara erişilebilir bir deneyim sağlarken, saniyede binlerce işleme güvenli ve sorunsuz bir şekilde ölçeklenebilen bir blockchain dapp platformu oluşturmaktır. Kullanıcı kimlik doğrulaması, bulut depolama ve sunucu barındırma gibi hizmetler sunarak merkezi olmayan uygulamalar için eksiksiz bir işletim sistemi sağlamayı amaçlamaktadır.

Özgün Olun
EOS ağı, tam özellikli bir kimlik doğrulama sistemine giriş yapmanızı sağlayan uygulamalar (dApps) için hazır bir platformdur. Farklı izin düzeyleriyle tamamlanan kullanıcı hesapları ve kendi yerel olarak güvenli kullanıcı verileri, ağın bir özelliği olarak gelir. Ayrıca hesaplar arasında veritabanı erişimini paylaşabilir ve kullanıcı verilerini blockchain dışındaki yerel bir makinede depolayabilirsiniz.

Çalınan hesapların geri kazanımı da sisteme eklenir. Kimliğinizi ıspatlamak ve güvenliği ihlal edilmiş olan bir hesaba erişimi geri yüklemek için çeşitli yöntemleriniz vardır.

Bulutta Tutun
Sunucu barındırma ve bulut depolama da EOS sisteminin bir parçasıdır. Bir uygulama geliştiricisi olarak, barındırma, bulut depolama ve sistemin sağladığı bant genişliği ile uygulamalar oluşturabilir ve dağıtabilirsiniz. Bu, depolama ve bant genişliği sağlama taleplerinden bağımsız olarak fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlar.

Bir geliştirici olarak, depolama ve bant genişliği için kullanım analizlerine doğrudan EOS üzerinden erişebilir ve belirli uygulamalar için sınırlar belirleyebilirsiniz. Bu hizmetler için coinler ile ödeme yaparsınız.

Ölçeklendirme
En yaygın blok zincirleri ( Bitcoin ve Ethereum’u düşünün ) devlet üzerinde fikir birliği kullanır, yani ağdaki tüm bilgisayarlar tüm blok zincirinin mevcut durumunu doğrulayabilir. Bunu yapmak sahtekarlığı önlemeye ve işlemleri onaylamaya yardımcı olur. Bu durumlarda blok zincir, sistem durumunun bir grafiğidir ve her yeni blok, blok zincirine eklendiğinde ağdaki düğümler her işlemi bloktan alır ve bu işlemlerle ilişkili her adresin durumunu günceller.

Öte yandan, EOS olaylar üzerinde fikir birliği uygular. Olaylar üzerinde fikir birliği kullanılırken, odak durumun aksine işlemlere (veya sadece mesajlara) odaklanır. Düğümler herhangi bir zamanda ağın durumunu doğrulamak yerine, ağ durumunu izlemek için o ana kadar gerçekleşen olay serisini doğrular. Sistem yeniden başlatıldığında işlemlerin geçmişini tamamen yeniden teyit etmek daha uzun sürer, ancak çalışırken işlemlerin çok daha yüksek bir verimini işleyebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, ağ, tek bir makinede kapıdan saniyede bir milyon işleme ölçeklenebilir ve teorik olarak çok sayıda makine arasında paralel olarak sonsuz ölçeklendirme mümkündür.

Ücretsiz
EOS platformunda oluşturulan bir uygulama, kullanıcılar tarafından işlem göndermek ve blok zincirinde görevler gerçekleştirmek için mikro ödemeler gerektirmez. Bireysel uygulama geliştiricileri, kullanıcıların işlem ücretlerini nasıl ödediğini belirler. Dolayısıyla şirketler kendi para kazanma stratejilerini geliştirmekte özgürdürler.

Hatalar Değil, Özellikler
EOS sistemi, blok üreticilerine dayanan, hangi işlemlerin onaylandığına, bir uygulamanın doğru çalışıp çalışmadığına ve bireysel uygulamaların kaynak kodundaki değişikliklere ve sistemin kendisine yapılan oylamaya göre bir yönetim modeli sağlar. Topluluk, sistemdeki hataları etkin ve demokratik ve güvenli bir şekilde yükseltebilir, eski sürüme geçirebilir ve düzeltebilir.

Sorunsuz
Sistem gecikmeyi azaltır ve her bloğu (her 0,5 saniyede bir üretilen) sıralı döngülere daha da hassas bir şekilde yapılandırarak performansı en üst düzeye çıkarır. Döngüler, döngü içinde paralel uzanan iplikler içerir. Bu yapılandırma, tek bloklar içinde ve bloklar arasındaki işlemleri göndermenize ve yanıtlamanıza izin verir, teorik alt sınırı, net üzerinden iletim süresini basitçe iletmek için tepki süresine indirir.

EOS Coin

EOS Coin

Yol Haritası, Ekip ve Topluluk

EOS projesi, Block.one adlı bir şirket tarafından oluşturuldu. Şirket, Dan Larimer (Bitshares ve Steemit’in kurucu ortağı) ve Brendan Bloomer tarafından yönetilmektedir. Her ikisi de kripto dünyasında ciddi bir deneyim sunuyor ve kendi projelerine ek olarak teknolojiyi bir bütün olarak tanıtmak için kamuoyunda epey aktifler.
EOS Dawn 1.0, 14 Eylül 2017’de piyasaya sürüldü, Dawn 2.0 sürümü, 4 Aralık 2017’de kaynak izleme ve bloklar arası iletişim getirdi ve Dawn 3.0 sürümü (projenin resmi lansmanı) Nisan 2018’de gerçekleşti.

EOS’un arkasındaki topluluk, yatırımcılardan ve katkıda bulunanlardan çok fazla sevgi ile canlı ve küreseldir. Buluşmalar yaygındır, Telgraf grubu etkindir ve Facebook, Twitter ve Steemit gibi sosyal mecralarda aktifler.

Şu anda EOS ağında 100’den fazla dapp var. Ne yazık ki, bu dapps üzerindeki aktivite biraz eksik. En aktif uygulama olan PRA CandyBox, günlük 6.000’den fazla aktif kullanıcıya sahiptir . Bununla birlikte, bu sayı Ethereum’un en popüler dappı olan IDEX merkezi olmayan borsadan önemli ölçüde daha yüksek.

EOS Nedir?

EOS Nedir?

EOS Coin ve Ticaret

EOS coin satışı çok farklıydı, 26 Haziran 2017’den başlayarak 350 dağıtım dönemi ile bir yıl süreyle gerçekleşti. Her dönemin sonunda, o dönem için belirlenen toplam coin sayısı, katkıda bulundukları ETH miktarına göre toplam katkı miktarına bölünerek yatırımcılara dağıtıldı.

EOS Coin Dağıtımı

Proje, bir yıl süren ICO’da 4 milyar dolar topladı.

Bu süre zarfında, büyük borsaların çoğu EOS coin’i listeledi. Bu nedenle, piyasa esas olarak fiyatı belirledi. Sonuca bakacak olursak, bugüne kadarki en kazançlı coin satışlarından biri oldu.

EOS coinin kendisi bir işlev gerçekleştirmez. Yalnızca platformda uygulama geliştiren geliştiricilerin, kendi özel uygulama simgelerini oluşturmak için bunları kullanmaları yararlıdır. Her uygulamanın platformda kabulü, coin sahiplerinin oy kullanmasına bağlıdır.

EOS Coin Nasıl Satın Alınır?

EOS satın almanın en basit yolu, güvenilir ve piyasada gözde olan herhangi bir borsa aracılığıyla satın alabilirsiniz.

EOS Token

EOS Token

EOS Coin Nerede ve Nasıl Saklanır?

EOS coinlerinizi saklarken seçim yapabileceğiniz topluluk tarafından oluşturulmuş birkaç cüzdanınız var.

Greymass, toplumun favorisi gibi görünüyor. EOS Coinlerinizi saklamak ve Blok Üreticileri için kullanımı kolay bir düzende oy vermek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Simpleos, topluluk üyelerinin önerdiği sağlam bir seçenektir. Cüzdan piyasaya yeni giren acemi coin sahiplerinin bile rahatça kullanması gereken basitliğe odaklanıyor.

Teknolojiye meraklıysanız, her zaman blockchain ile birlikte verilen Komut Satırı Arabirimi (CLI) cüzdanını kullanabilirsiniz. Bu cüzdan açık kaynaklıdır ve doğrudan Block.one’dan sağlanır, bu yüzden en güvenli cüzdan diyebiliriz.