arama

ICO Nedir?

ICO (Initial Coin Offerings), bir tür ilk dijital para arzı anlamına gelir. Piyasaya girmeyi planlayan yeni projeler genelde bu yol ile fon toplayarak, projeleri için para toplarlar.
ICO Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

ICO (Initial Coin Offerings), bir tür ilk dijital para arzı anlamına gelir. Piyasaya girmeyi planlayan yeni projeler genelde bu yol ile fon toplayarak, projeleri için para toplarlar. Bu projeler, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri karşılığında yeni oluşturulmuş tokenleri satmak için genelde bu yolu kullanıyor. Bir bakıma, İlk Halka Arzlara benziyor, ancak ICO’lar çoğunlukla herhangi bir düzenleme olmadığı için yatırımcılara resmi olarak hiçbir hak vermiyor.

ICO’nun Avantajları Nelerdir?

Yatırım yaptığınızda ne tür avantajların sizi bekleyeceğinden bahsedelim:

Yatırımlarından iyi getiri elde etmeyi ümit ederek düşük bir maliyetle yeni kripto para birimini elde etme fırsatıdır (Bu durum 2011’de Bitcoin satın almak ile eşdeğerdir).

ICO, gelir dağılımı veya projelerin ürün ve hizmetlerine ayrıcalıklı erişim gibi ek avantajlarla birlikte gelebilir. Beğendiğiniz projeleri ve ekipleri destekleyebilirsiniz.

Yatırım yaptığınız proje gerçekten kaliteli ve ekip verdiği sözleri yerine getirme konusunda başarılıysa, yaptığınız yatırım kesinlikle size çok iyi kazandıracaktır.

ICO’nun Riskleri Nelerdir?

Bu konu gerçekten çok önemli bir unsurdur. Geçmiş zaman diliminde bir çok projenin dolandırıcılığı gündemde tartışma konusu olmuştur.

– Projenin vaatlerini yerine getireceğinin garantisi olmayan nispeten deneyimsiz ekiplerin problem yaşatması.
– Herhangi bir düzenleyici koruma ve iade garantisi yoktur.
– Proje geliştirme ve ilerleme konusunda sınırlı şeffaflık sunarlar.
– Projenin ayrıntılı bir dolandırıcılık veya pump-dump programı olma riski.

Bunların dışında web sitesinin sahte olması ve ekipte yer alan kişilerin gerçek olmaması veya o kişilerin durumdan habersiz olması gibi riskler mevcuttur. Yatırım yaparken çok iyi analiz ve araştırma yapmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

ICO Risk

ICO Risk

ICO Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir ICO genellikle Halka Arz ile karşılaştırılır. Ancak, bu karşılaştırma oldukça yanıltıcıdır. Halka arzlar genellikle şirketler ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır. Buna karşılık, ICO’lar esas olarak şirketlerin projelerine çok erken aşamalarda fon toplamasına izin veren bir fon oluşturma mekanizması olarak kullanılmaktadır ve tokenlerini satın alan yatırımcılar şirkette herhangi bir mülkiyet satın almamaktadır.

Tipik olarak, ICO tokenleri, ERC-20 token standardını izleyerek Ethereum blok zincirinde oluşturulur ve dolayısıyla ERC-20 belirteçleri olarak adlandırılır. Ethereum ile birlikte, dijital tokenlerin oluşturulmasını ve verilmesini destekleyen başka platformlar da vardır (ör. Stellar, NEM, NEO ve Waves). Buna karşılık, zaten tam olarak çalışan bir blockchain’e sahip bazı şirketler genellikle dijital varlıklarını kendi platformlarında oluşturmayı tercih eder.

ERC-20 tokenlerini örnek alarak, bir şirket kendi dijital tokenlerini oluşturmak ve vermek için Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanabilir. ERC-20 protokolü, şirketin Ethereum blok zincirinde bir token vermek için takip etmesi gereken bir dizi kural tanımlar ve akıllı sözleşmeler bu kuralların güvenilir bir şekilde takip edilmesini sağlar.

Başlangıç ​​kurucularının tokenleri oluşturulduktan sonra, yatırımcıları ICO’larına katılarak projelerini desteklemeye ikna etmeleri gerekir. Bu genellikle şirket hedeflerini ve yeni ekosistemin nasıl çalışması gerektiğini açıklayan bir beyaz kağıdın (White Paper) geliştirilmesi ile elde edilir. Kurucular ayrıca bu beyaz kağıdın (White Paper), ICO’da yer alan kişiler ve kripto para birimi projelerinin başarılı olma ihtimalinin neden olduğuna dair daha fazla bilgi sağlayan bir web sitesi ile birleştirebilirler.

ICO’ların Düzenlemesi (Regülasyon)

Artan ICO kitle fonlaması etkinlikleri, tüm dünyadaki düzenleyicilerin dikkatini çekti ve düzenleme, kripto para birimi topluluğunda ciddi anlamda tartışma konusu oldu. ABD içinde SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ve CFTC (Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu), ICO’lar ve kripto para birimleri için düzenlemeleri sürekli olarak tartışan ve araştıran iki düzenleyici kurumdur.

Çin ve Güney Kore gibi bazı ülkeler tüm ICO’ların yasa dışı olduğunu ilan ederken, ABD SEC, potansiyel yatırımcıları yeni yatırımlara başlamadan önce gerekli özeni göstermeleri konusunda uyaran ICO’lar hakkında ayrıntılı bir bülten yayınladı. SEC ayrıca bazı ICO’ların menkul kıymet olarak nitelendirilebileceğini ve eğer öyleyse federal menkul kıymet düzenlemelerine tabi olacağını ifade etti.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER