arama

Kripto Para Cüzdanları Nedir?

Kripto para cüzdanı, kripto paraların saklandığı bir yazılım programıdır. Teknik açıdan doğrusunu söylemek gerekirse, kripto paralar hiçbir yerde saklanmaz; bakiyenin sahibi olan kişinin kripto para cüzdanına kaydedilen her coin adresi için özel bir anahtar (key) oluşturulur.
Kripto Para Cüzdanları Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Dilek
  • 1 Yıldız

Kripto para cüzdanı, kripto paraların saklandığı bir yazılım programıdır. Teknik açıdan doğrusunu söylemek gerekirse, kripto paralar hiçbir yerde saklanmaz; bakiyenin sahibi olan kişinin kripto para cüzdanına kaydedilen her coin adresi için özel bir anahtar (key) oluşturulur. Kripto para cüzdanları, coin göndermeyi almayı kolaylaştırır ve kullanıcıya kripto paraları yönetme yetkisi verir. Kripto para cüzdanları masaüstü, mobil, web ve donanım olarak kullanılabilir.

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Bir kripto para cüzdanına aynı zamanda dijital cüzdan da denir. Böyle bir cüzdanın kurulması, coin satın alma sürecinde önemli bir adımdır. Aynı zamanda kripto para cüzdanları günlük hayatta kullandığımız bir cüzdanla benzerlikler gösterir. Cüzdanlar tam anlamıyla coinleri saklamak yerine, coin adreslerine erişmek ve transfer işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan “güvenli özel anahtar” gibi birçok önemli bilgiyi saklar.

Masaüstü cüzdanlar bir masaüstü bilgisayara kurulur ve kullanıcıya cüzdan üzerinde tam yetki sağlar. Masaüstü cüzdanlar kullanıcının kripto paraları göndermek ve almak için bir coin adresi oluşturmasını sağlar. Ayrıca kullanıcının özel bir anahtarı saklamasına izin verir. Bilinen birkaç masaüstü cüzdanı Bitcoin Core, MultiBit, Armory, Hive OS X, Electrum vb.

Mobil cüzdanlar, normal uygulamalar şeklinde kurulur. Uygulamayı akıllı telefonunuzda çalıştırdıktan sonra, cüzdan bir masaüstü cüzdanıyla aynı işlemleri yerine getirebilir ve doğrudan cep telefonunuzdan herhangi bir yerden ödeme yapmanıza yardımcı olabilir. Mobil cüzdan, NFC veya QR kod aracılığı ile fiziksel mağazalarda ödeme yapmayı kolaylaştırır. Coin cüzdanları genellikle hem iOS hem de Android sistemlerinde çalışmaz.

Web cüzdanlarına gelirsek, kripto paraları herhangi bir yerden, herhangi bir tarayıcıda veya mobilde kullanmanıza izin verir. Web cüzdanı seçerken kesinlikle dikkatli olmalısınız, özel anahtarlarınızı çevrim içi bir platformda sakladığı için güvenlik olarak masaüstü ve mobil cüzdanlardan sonra gelir. Coinbase, Blockchain ve Myetherwallet popüler web cüzdan sağlayıcılarıdır.

Donanım cüzdanları, kripto paraları genellikle bir USB bağlantı noktası aracılığıyla bir bilgisayara takılan fiziksel bir ekipman parçasında sakladığından, en güvenli kripto para cüzdanıdır. Bu cihazlar, ücretsiz olmayan tek kripto para cüzdanlarıdır ve genellikle fiyatları 100 ile 200 dolar arasındadır.

Kağıt cüzdan, kripto para satın alırken size tanımlanan genel cüzdan adresine ait olan anahtarı (key) yazdırarak saklamanıza imkan tanımaktadır. Daha detaylı anlatmak gerekirse cüzdan adresinde saklanan coinleri harcamanıza veya aktarmanıza izin veren özel bir anahtar (key) içeren bir belgedir. Genelde kağıt cüzdanlar QR kodları şeklinde yazdırılır, bu şekilde anahtarı (key) hızlı bir şekilde tarayabilir ve işlem yapabilirsiniz. Ayrıca İşlem yapmak için anahtarları (key) bir masaüstü, mobil ve web cüzdanına ekleyebilirsiniz.