arama

Litecoin Nedir?

Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011'de GitHub aracılığıyla kripto para piyasına girdi.
Litecoin
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dilek Dilek
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de GitHub aracılığıyla kripto para piyasına girdi. Bir hafta sonra, Litecoin ağı resmen faaliyete geçti. Litecoin, bitcoin gibi eşler arası yani kişiden kişiye aktarılabilir bir kripto para birimidir. MIT/X11 lisansı altında yayınlanan açık kaynaklı bir yazılım projesidir, bu da yeniden kullanımına çok sınırlı kısıtlamalar getirdiği anlamına gelir. Litecoin, dijital para birimi ve dijital ödeme sistemi olarak da kabul edildiğinden, birçok açıdan Bitcoin’e benzemektedir.

Litecoin’in Amacı

Litecoin, çok düşük bir işlem ücreti ile tüm dünyaya ve tüm kullanıcılar tarafından küresel olarak para aktarmanıza izin veren dijital bir para birimidir. Litecoin, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, kaynak kodu açık olan uluslararası bir ödeme sistemidir. Tüm ağın korunmasından sorumludur.

Litecoin Nedir?

Litecoin Nedir?

Litecoin’in Avantajları

Kripto para birimleri arasında çok popüler olan ve kripto para birimleriyle ilgilenen herkes tarafından iyi bilinen Litecoin, büyük depolama sistemi ve hızlı işlem onay süresi gibi özellikleri içerir. Bitcoin’in açık kaynaklı yazılımından esinlenen Litecoin bu şekilde tasarlanmıştır. Litecoin ve Bitcoin arasındaki farklılıklara baktığımızda, Litecoin’in başka bir avantajı var.

Litecoin ve Bitcoin arasındaki en büyük farklardan biri, madencilik algoritmasının, normal donanıma sahip bilgisayarlarda bile kesintisiz madenciliğe izin vermesidir. Benzer şekilde Litecoin, işlemlerin hızlı bir şekilde onaylanmasını sağlayan altyapısı ile avantajlı bir altcoindir. Tüm işlemler yaklaşık 2,5 dakika içinde onaylanır. Scrypt algoritmasını kullanan Litecoin, GPU işlemciler aracılığıyla standart bir bilgisayarda kolayca madencilik yapmanıza olanak tanır.

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Litecoin ve Bitcoin birçok açıdan benzer olsa da, iki kripto para birimi arasında bir kaç büyük fark var. İşlem yapan bazı traderler, Bitcoin’i altın ile kıyaslarken Litecoin’ide gümüş ile kıyaslayabiliyor. Aslında, geliştiricilerin Litecoin’i oluştururken aklında olan şey buydu. Her iki kripto para da birçok benzer özelliği paylaşıyor.

Litecoin Daha Hızlı Onay Sunar: Litecoin Ağı, geliştiricilerin daha hızlı işlem onayına izin verdiği iddia edilen Bitcoin’in 10 dakikalık hızından ziyade her 2.5 dakikada bir blok işlemeyi amaçlamaktadır.
Litecoin Farklı Bir Hashtag Algoritması Kullanıyor: Litecoin, çalışma kanıtı algoritmasında scrypt kullanıyor.
Litecoin Ağı Daha Fazla Coin Oluşturacak: Litecoin, Bitcoin Ağı tarafından çıkarılacaklara kıyasla 84 milyon Litecoin veya dört kat daha fazla coin üretecek.

Litecoin Yorum

Litecoin Yorum

Litecoin Nasıl Çalışır?

Litecoin, insanların bir kişiden diğerine ödeme göndermek için kullanabileceği çevrimiçi bir ağdır. Litecoin eşler arası ve merkezsizdir, yani herhangi bir kurum veya hükümet tarafından kontrol edilmez. Ödeme sistemi, Dolar veya Euro gibi fiziksel para birimlerini işlemez ve bunun yerine Litecoin (sembol: Ł veya LTC) olarak da adlandırılan kendi hesap birimini kullanır. Bu nedenle Litecoin’in genellikle sanal para birimi veya dijital para birimi olarak sınıflandırıldığını göreceksiniz. Litecoinler, çevrimiçi olarak sunulan çeşitli borsalarda geleneksel para karşılığında satın alınabilir ve satılabilir.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Litecoin, Bitcoin ile aynı blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Litecoin’in kendisine göre, Litecoin blok zinciri “muadili Bitcoin’den daha yüksek işlem hacmini kaldırabilir”. Litecoin daha yüksek bir blok oluşturma sıklığına sahiptir, bu da ağın daha fazla işlemi desteklediği ve daha hızlı onay sürelerinden faydalandığı anlamına gelir.

Litecoin Madenciliği

Litecoin madencilerine, oluşturdukları her blok için 25 Litecoin (LTC) verilir. Bu miktar her 4 yılda bir %50 azaltılır. Litecoin platformu toplam 84 milyon Litecoin (LTC) üretmek için tasarlanmıştır. 84 milyon limit, Bitcoin’in tam 4 katıdır.

Litecoin Nasıl Satın Alınır

Litecoin’i satın almanız için çeşitli para borsaları vardır. Bu platformları seçerken dikkatli olmanızı öneririz. Kesinlikle Güvenilir platform ve borsalar tercih edilmelidir. Bu nedenle, iyi bir araştırma yapmalı ve kullanıcı yorumlarını dikkate almalısınız.