arama

Maker (MKR) Coin Nedir?

Maker coin, Maker platformuna işlevsellik sağlayan ve Dai stabil coiniyle birlikte çalışan yardımcı bir coindir.
Maker
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

Maker coin, Maker platformuna işlevsellik sağlayan ve Dai stabil coiniyle birlikte çalışan yardımcı bir coindir. Başlıca görevleri oy hakkı ve platformda ücret-faiz ödemelerini sağlamaktır.

Maker (MKR), Maker platformuna özgü kripto para birimidir. Aynı platformda bulunan başka bir coinin yanında çalışır – Ethereum blok zincirine dayanan merkezi olmayan stabil coin olan Dai. Dai, Aralık 2017’de Rune Christensen rehberliğinde çalışan 35 kişilik bir grubun ortak çabası sonucunda piyasaya sürüldü. Dai, düzenli kripto para birimlerinin oynaklığıyla ilgili sorunları, bunların ana ödeme araçları haline gelmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Günlük bazda değişebilen öngörülemeyen değer dalgalanmaları yerine, Dai coin ABD dolarına (1 Dai için 1 USD) göre istikrar sunuyor ve teminatlarla destekleniyor.

Aynı zamanda, Dai coin dünyadaki kullanıcılarına finansal hizmetlere daha geniş erişim sağlar. Bu kolay ve adil erişim ilkesi, istikrarlı krediler ve yerel kısıtlamaların olmaması ilkesi üzerine inşa edilmiş bir kredi sistemine erişimi içerir. Tüm bunları mümkün kılmak için, Maker arka planda hem platformun kendisinin hem de Dai stabil coin’in düzgün çalışmasını sağlayan bir yardımcı coin olarak çalışır.

Maker (MKR) Coin Fiyatı

Maker coin, fiyatı dalgalanmayan ve bankalar gibi varlık tutan kurumlar tarafından desteklenmeyen Dai’nin aksine değiştirilebilir. Tether gibi rakipleri banka rezervlerinde tutulan fiat para birimi ile desteklenirken, Dai akıllı sözleşmelere dayanan sistem tarafından destekleniyor. Bu Dai paralarını dünyaya kolayca aktarabilen ve cüzdanlarına gönderebilen kullanıcıların elinde tam kontrol anlamına gelir. Maker platformu ayrıca fiyat dalgalanmalarına karşı daha yüksek dirence sahip dapps (merkezi olmayan uygulamalar) için istikrarlı bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Maker Coin

Maker Coin

Maker (MKR) Coin Kullanım Alanı

Maker coin, sahiplerine platformla ilgili önemli kararlarda oy kullanma hakkını garanti eden yönetim tokenleri olarak hizmet eder. Bunlar arasında risk yönetimi, Dai kredilerinin ödenmesi veya borç oranının belirlenmesi yer alır. Dai’de kredi işlemi için, ilgili %1 faiz oranının ödenmesinde Maker coin kullanılır.

Maker coin, Dai üretimine izin veren teminatlı borç pozisyonu (CDP) mekanizmasına ilişkin ücretlerin ödenmesinde kullanılan faydalı tokenler olarak da çalışır. Ücretlerin ödenmesiyle, MKR coinler arzdan çıkarılır ve talepleri Dai coine olan talep ile birlikte artar. Herhangi bir portföyün yetersiz teminatlı olarak tanımlanması durumunda MKR coinleri Maker platformu tarafından otomatik olarak oluşturulur. Bu şekilde kripto para, tüm Maker ekosisteminin ödeme gücünü artırmak için kullanılır.

Kasım 2018 itibariyle, Maker coinin piyasa değeri, 1 milyar doların üzerine çıktığında 2018’in başından beri tüm zamanların en yüksek seviyesinden 482 milyon USD seviyesindeydi.

Maker (MKR) Coin Piyasa Değeri

Dolaşımda sadece yaklaşık 600.000 MKR vardır. Bu kripto para biriminin kapsamı için çok az. Bitcoin’in nispeten küçük bir marjı 17 milyon ve Maker coinleri bu değerin sadece %3.5’ini oluşturuyor. Maker yaygın olarak kullanıldıkça, bireysel MKR coinleri için fiyatların artmasına neden oldu.

Maker, tüm kripto para birimleri arasında piyasa değeri açısından coinmarketcap sıralamasında 23. sırada yer alıyor. 576.135.749 dolarlık piyasa değerine sahiptir. En yüksek fiyat 18 Ocak 2018’de test edildi ve coinin değeri 1.773.92 dolardı. Tüm zamanların en düşük fiyatı 30 Ocak 2017’de kaydedildi ve sadece 21.06 dolardı.

Dört pazar DAI stablelcoin kullanımından yararlanabilir:

Kumar Piyasaları: Uzun süreli bahisler, kripto para birimine yatkın volatilite kullanmak mantıklı değildir. Bu sadece oranın boyutunu azaltma riskini değil, aynı zamanda dayanak varlıkların fiyatını azaltma riskini de taşır. Kararlı bir kripto para birimi kullanmak, riski normal kayıp olasılığınızla sınırlamanıza olanak tanır.

Finansal Piyasalar: İstikrarlı bir fiyatla teminat, opsiyonlar ve türevler için akıllı sözleşmeler için çok uygundur. Sistem tarafından sunulan CDP’ler ayrıca faizsiz merkezi olmayan ticaret araçları da sağlar.

Uluslararası Ticaret: Uluslararası işlemlerin maliyeti genellikle yüksek olabilir, ancak aracıları ortadan kaldıran DAI, maliyetleri yeterli bir seviyeye düşürebilir.

Şeffaf Muhasebe Sistemleri: Tamamen doğrulanabilir DAI işlemleri sayesinde kuruluşlar operasyonel verimliliği artırabilir ve yolsuzluk olasılığını azaltabilir.

Mkr

Mkr

Maker (MKR) Coin Cüzdanları

Maker bir ERC-20 Ethereum tabanlı olduğundan, size en uygun Ethereum Cüzdanını kullanabilirsiniz.

Ledger Nano S: rakipleri arasında en iyi donanım cüzdanıdır. Cüzdan fiyatı yaklaşık 85 $ ‘dır. Soğuk bir donanım cüzdanı, MKR ve DAI kripto paralarınızı saklamak için güvenli bir limandır.

Trezor Cüzdan: ikinci en popüler donanım cüzdanıdır. Ayrıca, MKR ve DAI dahil olmak üzere kripto para birimlerini saklamak için çok sağlam bir seçimdir.

Keep Key Cüzdan: ERC20 ve MKR tokenlerinizi saklamak için üçüncü bir seçenektir.

Metamask: Ethereum Foundation ve Consensys tarafından finanse edilen bir masaüstü cüzdanıdır.

Mist Wallet: Ethereum Foundation tarafından oluşturulan bir masaüstü cüzdanıdır. Bu Ethereum kullanıcıları için temel bir cüzdandır.

MyEtherWallet: En popüler Ethereum web cüzdanıdır. Bu cüzdan daha önce bir kez hacklendi, çok zorunlu olmadıkça bu cüzdanı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

TrustWallet: Binance borsası tarafından satın alınan iyi bir Ethereum ve ERC20 mobil cüzdandır.

Sonuç

Maker, kripto para birimleri için merkezi olmayan bir geleceği hedefleyen iddialı bir projedir. Ethereum ana ağında lansman üç yıl sürdü.

Maker coin, hem MKR hem de DAI ERC-20 tokenlerini kapsayan iki tokenli bir platformdur. Her ikisi de ETH’yi bir ticaret çifti olarak kullanır.

Maker, DAI coinini 1 $’a sabitlemek için MKR tokenini ve CDP akıllı sözleşmelerini kullanır. Sadece ABD dolarına sabitlenmiş ve ABD ekonomisinin çökmesi durumunda başka bir para birimine taşınabilir.

Maker, merkezi olmayan borsalara odaklanan merkezi olmayan bir platformdur. Birçok merkezi olmayan borsa tarafından desteklenmektedir.
Maker platformundaki oy hakları, DAI stabil coin için son başvurunun alıcıları olan ve bu nedenle platformun çalışmaya devam etmesini teşvik eden MKR sahipleri tarafından tutulmaktadır.