arama

Masternode Nedir?

Masternode, daha basit terimlerle, merkezi olmayan blok zincir ağını destekleyen bir dizi sunucudur.
Masternode Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

Masternode, daha basit terimlerle, merkezi olmayan blok zincir ağını destekleyen bir dizi sunucudur. Masternodların çoğu, ıspat kanıtı (PoS) veya hibrit ıspat kanıtı + iş kanıtı (PoW) olarak bilinen konsensüs mekanizması üzerinde çalışır. Masternodlar, anlık işlemleri işleyen ve ağda yeni bloklar getiren kesinlikle değiştirilemeyen blok zinciri ağındaki düğümlerdir.

Ağa dahil olan masternodlar, katkılarından dolayı ödül olarak coin alırlar.

Teknik olarak Masternode, aktif blok zincirinin tam kopyasını gerçek zamanlı olarak saklayan bir bilgisayar cüzdanı olarak da düşünülebilir. Yani bir kripto para birimi tam düğümüdür.

Dash, InstaSend, PrivateSend ve Merkezi Olmayan Yönetim gibi hizmetleri uygulamak için masternode’u geliştiren ilk kripto paraydı. Benzeri düğümler normal düğümlere göre ayrı çalışır. Masternodlar, sadece blockchain kopyasını saklamak ve işlem göndermek dışında benzersiz yeteneklere ve özelliklere sahiptir.

Masternodların benzersiz işlevlerinden bazıları şunlardır:

– Artırılmış Güvenlik
– Daha Fazla Özel İşlem
– Anlık Coin İşlemleri
– Merkezi olmayan oylama sistemlerine dahil olan Masternodlar, 7/24 ağ hakkındaki tüm bilgileri kayıt altına alarak blok zinciri ağına bağlı cüzdanlarda saklar. Masternodlar ayrıca yeni bir blok oluşturma işlemine eklenen yeni işlemleri doğrular veya reddeder.

Teknik olarak Masternode, blok zincirin bir kopyasını gerçek zamanlı olarak koruyan bir Servis Kanıtı algoritması olarak kullanılan bir PC cüzdanı veya kripto para düğümüdür.

Masternode’u Anlamak

Masternode’u daha iyi anlayabilmeniz için, var olan farklı Blockchain türlerini keşfedelim ve hangisinin Masternodları çalıştırabileceğini keşfedelim.

Tam olarak iki yaygın Blockchain türü vardır:

POW (iş kanıtı)
POS (ıspat kanıtı)

POW, ‘kripto madencileri’ tarafından desteklenir. Blokların ‘kripto madenciliği’ ile işlem yapılmasını sağlarlar ve daha sonra Blockchain’e eklenirler. Bunu ekipman kullanarak elde ederler.

Ekipmanlar, verilerin çok yüksek hızlarda işlenmesini ve bulmacaların cevaplarını tahmin etmesini sağlayan bilgisayarlar olarak düşünün. Doğru cevabı alan bilgisayar ödüllendirilir.

POS, Masternodlar tarafından destekleniyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Masternodlar, bir Blockchain ağı içinde anlık işlemlerin işlenmesini sağlayan ve karşılığında geliştirilen bloklardan ödül kazanan bilgisayarlardır. Orijinal hizmetlerin sağlanmasını garanti etmek için teminat tabanlı bir sistem altında çalışırlar.

Masternode Neden Kullanılır?

Bir Masternode çalıştırmaktan kazandığınız coin ödüllerinin yanı sıra, bir Masternode’u çalıştırmak için daha fazla neden:

– İşlemlerin gizliliğini artırır.
– Anında işlem yapılmasını sağlar.
– Kullanıcının yönetim ve oylamaya katılmasına izin verir.

Tüm Masternod’lar yukarıdaki görevleri gerçekleştirebilse de, bir Masternode’un belirli bir kripto para biriminde nasıl uygulandığına bağlı olarak performans coinler arasında farklılık gösterebilir.

Aslında Masternodlar blockchain ağının ölçeklenebilirliğini çözer. Bitcoin blok zinciri için en büyük zorluk ölçeklenebilirliktir. Çünkü Bitcoin blok zinciri yavaştır ve işlemleri onaylamak yaklaşık 30 dakika sürer. Masternode mekanizması kullanılarak işlem hızı buna göre arttırılabilir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER