arama

Tether Davaları Birleştiriliyor

Kripto para ticaretinin dolar cinsinden yapılması önündeki zorlukları ortadan kaldırmak amacıyla kurulan dijital para birimi Tether’e açılan tüm davalar tek bir dava dosyasında toplanıyor.
Tether
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • 1 Yıldız

Kripto para ticaretinin dolar cinsinden yapılması önündeki zorlukları ortadan kaldırmak amacıyla kurulan dijital para birimi Tether’e açılan tüm davalar tek bir dava dosyasında toplanıyor. Savcılık şirkete bu yönde yazılı bir talep gönderirken, Tether’in yöneticilerinin de buna olumlu cevap vermiş olduğu ifade ediliyor.

Tether’e yöneticilerine göre ne de olsa bu davaların hiçbiri sağlam bir iddia ve kanıt ile ortaya çıkmadı.

Kripto para piyasasına stabil coin çıkartan şirketlerden biri olan Tether (USDT) aleyhinde açılan birden çok manipülasyon davası var. Savcılık da açılmış olan bu davaların birleştirilmesi yönünde talepte bulundu. Açılmış olan Bu davalar tek bir dosyada toplanacak. Öyle görünüyor ki Tether şirketi bu talebe herhangi bir itiraz etmedi ve tam aksine olumlu cevap verdi.

Tether şirketinin aleyhinde açılan birden çok manipülasyon davası var. Dava edenler, Tether ve onunla bağı olan kripto para borsası Bitfinex’in varlık gösterdiği seneler boyunca çok fazla sayıda usulsüz işlere karıştığını iddia ediyor. Bu iddiaların başında piyasa manipülasyonu geliyor.

Tether ve Bitfinex hakkındaki en büyük suçlamalardan biri 2017’deki boğa başlangıcı ile alakalı. İddialara göre, Tether ve Bitfinex’in yasa dışı faaliyetleri 2017’de yaşanan Bitcoin boğa rallisine yol açmış. Bunun neticesinde Tether aleyhinde üç farklı dava açılmış olup bu davalar savcılık tarafından aynı dosyada ve aynı davada birleştiriliyor.

Dava Birleştirme Talebi;

Bu davalar için birleştirme talebi, davaları takip eden davacıların avukatları Leibowitz, Young ve Faubus’tan tarafından talep edildi. Dava Avukatları 16 Ocak’ta dava ile ilgilenen hakimlere gönderdikleri mektup ve taleplerinde, bu üç anlaşmazlığın aynı dava dosyasında bir araya getirilmesini talep ettiler.

Dava hakimlerine, mektupta bu davaların birden fazla unsurda ortak noktaları olduğu belirtilmektedir. Bu benzerlikleri ve alanlarının aynı olmasından dolayı da birleştirilmeye olanak sağlamış olduğu kaydediliyor. Tether yöneticilerinin açıklamasında ise bekleyen bir davanın daha olduğuna dikkat çekiliyor. Tether yöneticileri şöyle ifade ediyor; “Dün New York şehrinde dördüncü bir dava açıldı ki önceki üç davayla birleştirilmesini umuyoruz.”

Tether Yöneticilerinin İddialara Cevabı;

Şirket yöneticilerinin ifadeleri şu yönde; “Tether, dijital token ekosistemini ve dijital kripto para topluluğuna çok yönlü katkılar sağlamaya devam edecektir. Ayrıca şu an veya gelecekte bütün davacıların iddialarını çözmek için herhangi bir coin ve para ödemesi de yapılmayacaktır. Tether ve Tether’e bağlı kuruluşların, kripto para piyasasını veya coin/token fiyatlandırmasını manipüle etmek için Tether tokenlerini kesinlikle kullanmamıştır.”