arama

USD (USDC) Coin Nedir?

USD Coin, ABD dolarına sabitlenmiş bir stabil coindir. Circle ve Coinbase tarafından yönetilir.
USD Coin
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

USD Coin, ABD dolarına sabitlenmiş bir stabil coindir. Circle ve Coinbase tarafından yönetilir.

USD Coin (USDC), ABD dolarına sabitlenmiş yeni bir stabil coindir. Circle ve Coinbase arasındaki işbirliği ile 26 Eylül 2018’de piyasaya sürüldü. USDC, Tether (USDT) veya TrueUSD (TUSD) gibi USD destekli diğer kripto para birimlerine bir alternatiftir.

Özetlersek, USD Coin, ABD dolarını tokenleştiren internet ve kamu blok zincirleri üzerindeki kullanımını kolaylaştıran bir hizmettir. Ayrıca, USDC coinleri istendiği zaman USD’ye geri döndürülebilir.

Blockchain’e ABD doları getirmek, birkaç dakika içinde dünyanın herhangi bir yerine taşınmasını sağlar ve kripto para birimlerine çok ihtiyaç duyulan istikrarı getirir. Ayrıca, ticaret, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar sunmaktadır.

USD (USDC) Coin’in Arkasındaki Takım Kimdir?

USD Coin, Circle ve Coinbase arasındaki bir ortaklık olan Merkez konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Center tarafından geliştirilirken, Circle ve Coinbase USDC’nin ilk ticari ihraççılarıdır.

Circle 2013 yılında girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından kuruldu.

Circle, şirketi açık bir finansal zinciri haline getiren resmi bir Para Transferi Kuruluşu’dur. Para Transferi Kuruluşları, federal yasalara ve düzenlemelere uyması gereken ABD para hizmeti işletmeleridir. USDC’nin verilmesinden önce, eşdeğer miktarda USD, Circle’ın akredite ortaklarından biridir. Sonuç olarak, tüm USDC tokenleri düzenlenmiş, şeffaf ve doğrulanabilir. Ayrıca, Circle Goldman Sachs’ın desteklediği kripto girişimi olarak bilinir.

USDC Coin

USDC Coin

USD (USDC) Coin Nasıl Çalışır?

USD coinler, öyle her token ekibinin oluşturup piyasaya sürdüğü coinlere benzemez. Circle, her USDC tokeninin tek bir ABD doları ile desteklendiğini garanti eder. ABD dolarını USDC tokenlerine dönüştürme sürecine tokenizasyon denir.

USD’yi USDC’ye dönüştürmek üç aşamalı bir süreçtir:

1) Kullanıcı, token sağlayıcısının banka hesabına USD gönderir.
2) İhraççı, eşdeğer miktarda USDC oluşturmak için USDC akıllı sözleşmesini kullanır.
3) Yeni çıkarılan USDC kullanıcıya teslim edilirken değiştirilen ABD doları yedekte tutulur.

USDC’nin USD için kullanılması, işlem tersine çevrilmesi dışında coini oluşturmak kadar kolaydır:

1) Bir kullanıcı, USDC tahsis eden kurumdan USDC tokenleri için eşdeğer miktarda USD kullanma talebi gönderir.
2) İhraççı, USDC akıllı sözleşmesine tokenleri USD ile değiştirme ve dolaşımdan eşdeğer miktarda token alma talebi gönderir.
3) İhraççı, rezervinden istenen miktarda USD’yi kullanıcının banka hesabına geri gönderir. Kullanıcı, tahakkuk eden tüm ücretler hariç olmak üzere, USDC tokenlerine eşit olan net tutarı alır.

En popüler stabil coin Tether’in (USDT) aksine, USD Coin’in ekibi tam şeffaflık ve eşdeğer fiyat para biriminin rezervlerini korumak için bir dizi finansal kurumla çalışmak zorundadır.

Tüm USDC ihraççılarının USD varlıklarını düzenli olarak rapor etmeleri gerekmektedir ve bu raporlar daha sonra Grant Thornton LLP tarafından yayınlanmaktadır.

USD (USDC) Coin Nasıl Kullanılır?

USD Coin (USDC), Ethereum blok zincirinde bir ABD dolarının 1:1 temsilidir. Bu bir ERC-20 tokenidir ve standardı destekleyen her uygulama ile kullanılabilir.

USDC’yi Circle ile belirtmek veya kullanmak için bir hesap oluşturup, kimliğinizi doğrulamanız (KYC) ve yasal bir banka hesabına bağlamanız gerekir. Circle USD platformu, kullanıcıların dört temel işlem gerçekleştirmesini sağlar:

– Tokenize USD;
– USDC kullanın;
– USDC’yi ERC20 uyumlu Ethereum adreslerine aktarın;
– Harici Ethereum cüzdan adreslerinden USDC yatırın.

Circle USDC, yanlış ve reddedilen banka havaleleri için 50 ABD doları komisyon dışında, kullanıcılara hizmetleri tokenize etmek ve kullanmak için herhangi bir ücret almaz. Coinbase USDC işlemleri için tüm standart ücretleri uygular.

Minimum USDC miktarı 100 USDC’dir. Tokenler yalnızca mesai günlerinde işlenir ve işlem 24 saate kadar sürebilir.

Genel olarak, USDC gibi stabil coinler aşağıdaki işlemler için kullanılır:

– USD coin, genelde kripto para satın almada;
– Geleneksel finansal araçlardan ve kurumlardan kaçınmak;
– Hiperenflasyondan kaçınmak (Venezuela veya Türkiye gibi ülkelerde yaşayan insanlar için);
– Anında, küresel, güvenli ve düşük maliyetle para transferi;
Çeşitli kripto dApp’larında, borsalarda ve blockchain tabanlı oyunlarda ürün alımlarında kullanılır.

USD Coin Nedir?

USD Coin Nedir?

USD (USDC) Coinin Diğer Stabil Coinlerden Farkı Nedir?

Kripto piyasasındaki stabil coinleri dört kategoriye ayrılır:

Fiyat Teminat: Bunlar, ayrılmış fiyat değerine sabitlenmiş tüm stabil coinleri içerir. Tüm fiyat teminatlı kripto paralar tasarımla merkezileştirilir. Örnekler: Urgan (USDT); TrueUSD (TUSD); Paxos Standart Tokeni (PAX); Digix Altın (DGX); USD Coin (USDC).

Kripto Teminat: Değeri ayrılmış kripto varlıklarına sabitlenmiş olan sabit paralardır. Örnekler: Makercoin (MKR ve DAI); Havven (nUSD & HAV).

Algoritmik Teminat: Teminatlandırılmış varlıklar olmadan fiyat istikrarı sağlamaya çalışan yazılım tabanlı ekonomik modeller.

Hibrid: Yukarıda listelenen yaklaşımların bir karışımına dayanan stabil coinler. Örnek projeler: Karbon.

USD Coin ilk, fiyat teminatlı kripto para kategorisine giriyor ve merkezi bir stabil coindir. Genel olarak, aynı kategorideki tüm projeler benzer şekilde çalışır ve sadece küçük farklılıklar gösterir.

Geri kalan fiyat-teminatlandırılmış stabil coinler düzenli kanıtlar yayınlar ve ABD doları ile desteklenir. Aralarındaki temel farklar ücret politikaları ve farklı ortak kuruluşlar etrafında dönmektedir, ancak çoğunlukla iş modeli aynı kalmaktadır.

USD (USDC) Coini Nereden Alabilirsiniz?

USD Coini (USDC) bir çok majör borsadan satın alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken unsur alım yapacağınız borsanın güvenirliliğidir. Borsa seçimi yaparken biraz daha dikkatli olmalısınız.

USD (USDC) Coin Nerede Saklanır?

USDC, Ethereum blok zincirinde yayınlanan bir ERC-20 tokenidir ve herhangi bir Ethereum cüzdanında saklanabilir. En popüler seçenekler MyEtherWallet, MetaMask, Mint veya Jaxx cüzdanlarıdır. USD coini bu cüzdanlarda rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Sonuç

USD Coin, arkasındaki güvenilir kurumlarla hızla gelişen bir projedir. Mayıs 2018’deki projenin açıklanmasından bu yana, ekosistemine 60’tan fazla ortak dahil etti.

Ayrıca, USD coinler yasadışı faaliyetler için kullanıldığından şüphe duyulursa, geliştiriciler adresleri kara listeye alma ve fonları dondurma hakkına sahiptir.