arama

VeChain (VET) Coin Nedir?

VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış bir blockchain platformudur.
veChain Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (1 votes, average: 0,00 out of 5)
    Loading...

VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış bir blockchain platformudur. Amacı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanarak bu süreçleri ve karmaşık tedarik zincirleri için bilgi akışını kolaylaştırmaktır. Vechain platformunun iki tokeni vardır: VeChain Token (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO). Birincisi VeChain’in ağı üzerinden değer aktarmak için kullanılır ve ikincisi işlemlere güç vermek için enerji veya gaz olarak kullanılır.

VeChain’i Anlama

VeChain’in teknik incelemesinde (Whitepaper) amacının iş süreçlerinde “şeffaf bilgi akışı, verimli işbirliği ve yüksek hızda değer aktarımı sağlamak için güvenli ve dağıtılmış bir iş ekosistem platformu oluşturmak” olduğunu belirtiyor.

İş süreçleri için tedarik zinciri verileri şu anda birden fazla paydaş arasındaki silolarda bölümlere ayrılmıştır. Bu, yine paydaşlar arasında bölünen bilgi akışını etkiler.

VeChain’in teknik incelemesine (Whitepaper) göre, blockchain teknolojisi “asimetrik bilgi problemini kırabilir ve verinin sahipliğine geri dönüp sahibini güçlendirebilir.” VeChain platformu, bir ürün ve iş süreçleriyle bağlantılı gerekli bilgilerin 360 derecelik bir görünümünü sağladığını iddia ediyor. Depolama, taşıma ve tedarik gibi yetkili paydaşlara daha fazla pazar şeffaflığı oluşturma.

Örneğin, platform, bir ilaç paketinin veya bir alkol şişesinin üretim tesisinden son müşteriye kadar nihai teslime kadar kalitesini, özgünlüğünü, depolama sıcaklığını, nakliye ortamını ve son km iletimini izlemek için kullanılabilir.

Bu amacı gerçekleştirmek için VeChain, akıllı paydaşlar veya gerçek zamanlı olarak yetkili paydaşlar tarafından erişilebilen blok zinciri ağına anahtar bilgi yayınlayan Radyo Frekansları Tanımlama (RFID) etiketleri ve sensörleri kullanır. Sensörlerin uygulanması, ürünle ilgili tüm parametrelerin sürekli olarak izlenebileceği ve varsa sorunların ilgili paydaşlara iletilebileceği anlamına gelir. Bir ilaç paketinin öngörülen bir sıcaklık aralığının dışında saklanması durumunda üreticiler ve müşteriler bilgilendirilir, böylece servis iyileştirmeleri ve daha iyi kalite kontrolü sağlanır.

Başka bir örnekte VeChain platformu, otomobil sahiplerinin verilerinin sahibi olmalarını ve bunları sigorta şirketleri ile daha iyi şartlar ve politikalar üzerinde pazarlık yapmak için kullanmalarını sağlayabilir.

Vet Nedir?

Vet Nedir?

VeChain’in Tarihçesi

VeChain 2015 yılında Louis Vuitton Çin’in eski CIO’su Sunny Lu tarafından kuruldu. Şirket, Çin’in en büyük blockchain şirketlerinden biri olan Bitse’nin bir yan kuruluşu olarak başladı. VeChain, yerleşik şirketler arasında zaten önemli bir müşteri tabanına sahip olan birkaç blok zincirinden biridir. Başlangıçta, VEN jetonu Ethereum blok zincirinde işlev gördü. VeChain kendi blok zincirine geçti ve 2018’de kendini yeniden markaladı. Yeniden markanın bir parçası olarak VEN blok zinciri 2018’de VeChainThor (VET) blok zinciri oldu.

VeChain blockchain platformunun hedefleri teknik incelemede (Whitepaper) ana hatlarıyla verilmiştir. Gelecekte, blockchain, VeChain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunda dApp’lara ve ilk para tekliflerine (ICO) sahip olmayı planlıyor.

Bu amaçla VeChain, bu hedefe ulaşmak için yıllar boyunca birkaç şirketle stratejik ortaklıklar imzalamıştır. Bunlar arasında en önemlisi VeChain’i inkübe eden PricewaterhouseCoopers (PwC) firmasıdır. Blockchain şirketi ayrıca, platformunda ve otomobil şirketi Renault’da üretim operasyonlarında kullanılmak üzere özel RFID çipleri geliştirmek için Çinli firma Jiangsu Electronics ile ortaklık kurdu. VeChain aynı zamanda Merkezi Hükümet için ekonomik kalkınma bölgesi olan Gui’an’ın hükümet teknoloji ortağıdır.

VeChain Blockchain Platformu

VeChainThor, “kitlesel iş benimseme” için tasarlanmış genel bir blockchain platformudur. Başka bir deyişle, VeChain’in blok zincirinde meydana gelen merkezi olmayan uygulamalarla ilgili işlemlerde MÖE kullanılacaktır. Kamu tarafından yatırım yapılabilir.

VTHO jetonu VeChainThor Energy (VTHO) anlamına gelir ve VeThor Energy olarak da bilinir. VeChain’deki işlemleri güçlendirmek için kullanılır ve blok zincirinde işlem yürütme maliyetine eşittir.

Konsept Ethereum’unkine benzer.