arama

Zcash (ZEC) Coin Nedir?

Zcash (ZEC), bitcoin gibi başka bir Kripto para birimidir, ancak birkaç farklı özelliğe sahiptir.
Zcash
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

Zcash (ZEC), bitcoin gibi farklı bir kripto para birimidir, ancak birkaç farklı özelliğe sahiptir. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir blok zincirine dayanıyor, ancak işlem tutarlarının ve ilgili tarafların arkasında anonimlik (Gizlilik) sağlıyor. Birinin adresini biliyorsanız Bitcoin’de işlemlerini takip edebilir ve bu adres üzerinde yapılan işlemlerin hepsini görebilirsiniz. ZCash ile anonim ve şeffaf olarak işlem yapılabilir. Anonim olarak işlem yapıldığında, birinin adresini bilseniz dahi yapılan işlemleri kesinlikle görüntüleyemez ve takip edemezsiniz. Şeffaf işlemde ise tüm süreç Bitcoin ile hemen hemen aynıdır.

Zcash ağın güvenliğini sağlamak için özel bir zincir kullanır. (zk-snark) Bu ağ, tarafları veya işlemlerde yer alan tutarları açıklamadan bakiyelerin güvenli bir zincirde tutulmasını sağlar.

Bir kripto para birimi olan Zcash , kullanıcılarına önemli ölçüde geliştirilmiş gizlilik sunuyor.

2016 yılında Zcash kripto para birimi haline gelen Zerocoin protokolü, Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından kurulan Zcash Şirketi tarafından oluşturuldu.

Zcash Teknolojisi?

Zcash kripto para birimi, Zcash’in işlem gizliliğini korumasına izin veren sıfır bilgi kriptografi adı verilen bir teknoloji kullanır.

Bitcoin gibi, tüm ödeme geçmişini herkese açık hale getirir, bu da genel blockchain’de yayınlanır, ancak kullanıcılar isteğe bağlı gizlilik özelliğinide seçebilir. Bu onların önemli ayrıntıları gizlemelerini sağlar.

Zcash, korumalı işlemleri kullanarak gönderen, alıcı ve değer hakkındaki ayrıntıları korumayı amaçlamaktadır. Gizlilik paralarının niş segmentinde Zcoin, PivX, Montero, Verge vb. Gibi diğer gizlilik paralarıyla rekabet eder. Zcash, 21 milyon bitcoin’e eşdeğer sabit bir toplam kaynağa sahiptir.

Zcash Coin

Zcash Coin

Zcash’in Faydaları Nelerdir?

Zcash coin, kullanıcılara işlemlerinin seçici şeffaflığını sağlayan, merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Zcash teknolojisinin dayandığı eşler arası Bitcoin Core’un kod tabanından geliştirildi. Güvenlik mühendisliği konusunda uzmanlaşmış bir ekip tarafından geliştirilmiştir.

Zcash, sıfır bilgi kanıtı olarak bilinen ve işlemin geçerliliğini garanti eden ancak gönderen, alıcı veya işlemin değeri ile ilgili bilgileri açıklamadan kriptografik bir kavram kullanır.

Zcash için kullanılan sıfır bilgili kanıtlar zk-SNARK olarak bilinir. zk-SNARK, temel olarak kanıtlayıcı ve doğrulayıcı arasında gerçek bir etkileşim olmadan gizli bir anahtar gibi belirli bilgilere sahip olduğunu kanıtlayan bir kanıt yapısı olan “Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı” anlamına gelir.

Bir Zcash işlemi şunları içerir:

– Göndericinin Adresi
– Alıcının Adresi
– Hesap Bakiyesi
– İşlem Ücreti

Bir işlemde, hem gönderme hem de alma adresleri korunur ve bu sıfır bilgi kanıtı üretimi için, işlemin şifrelenmiş verilerini gerçekte açıklanmadan doğrulamak için gereklidir. Bu adreslere “z-addrs” denir ve daima “z” ile başlar.

Aynı şekilde, şeffaf adresler “Şeffaf Değer Havuzu” (veya TVP) ile etkileşim gerektirir ve işlem verilerini herkese açık olarak gösterir. Bu adreslere “t-addrs” denir ve her zaman “t” ile başlar. Zcash’in eşsiz değer önerisi, Zk-Starks ve sıfır bilgi gibi teknolojiyi kullanarak kullanıcının gizliliğini önemli ölçüde artırmasıdır.

Zcash nasıl alınır ve nasıl saklanır?

Zcash, hem mobil uygulama hem de masaüstü resmi Zcash cüzdanı kullanılarak saklanabilir .
Cüzdanınızı ayarlayıp doğruladıktan sonra hesabınıza para yatırmaya başlayabilirsiniz.

Kripto borsalarında, Zcash’i bitcoin ile satın alabilirsiniz. Bir çok majör borsada zaten işlem görüyor. Dikkat etmeniz tek unsur borsanın güvenilir olmasıdır.

ZEC Coin

ZEC Coin

Sonuç

Zcash, mümkün olan en iyi matematiksel güvenlik için kriptografik anahtarlar kullanarak işlemsel anonimlik seçeneği sunar. ABD ve diğer küresel devletler, finansal veriler dahil olmak üzere insanların verilerini düzenli olarak takip ediyor ve gözetliyor. Bu nedenle eğer devletlerin sizi izlemesini ve gözetlemesini istemiyorsanız, Zcash üzerinde işlem yaparak fonlarınızı gizleyebilirsiniz.

Gizlilik, dünya çapında önemli bir sorundur. ACLU ve EFF gibi birçok sivil hak grubu Anonimliği (Gizlilik) her zaman savunmuşlardır.

Apple, Facebook, Google, Amazon ve Lavabit, devletlerin bilgi taleplerine her zaman çok farklı tepkiler vermişlerdir.

Zcash, yapıdaki Bitcoin gibi saf bir altcoin ve sürdürülebilir fiyatlandırmayı sürdürüyor.

Bitmain, Equihash algoritmasına adanmış ve Zcash’i daha hızlı çıkarabilen bir ASIC yayınladı. Zcash ASIC uyumludur.

Zcash çok fazla momentuma sahiptir ve her zaman bir ihtiyaç olacaktır.

Zcash, bankacılığın ve bir değer alışverişi yapması gerekenlerin ihtiyaçlarına gerçekten hizmet etmeye odaklanıyor.

Zcash Sık Sorulan Sorular (SSS)

S. Zcash ne için kullanılır?

C. Zcash, kullanıcıları için gelişmiş gizlilik sağlamayı amaçlamaktadır ve kullanıcılar arasındaki tüm bilgileri şifrelemek için Sıfır bilgi kanıtlarını kullanmaktadır. Zcash hem şeffaf hem de gizli işlemler sağlar.

S. Zcash madenciliği nedir?

C. Zcash işlemleri, çift harcama yapılmamasını sağlayan Equihash madencilik protokolü ile doğrulanabilir. Zcash madenciliği, ZEC işlemlerinin doğrulandığı ve blok zincirine eklendiği ve madencinin yeni üretilen Zcash paralarını aldığı işlemdir.

S. Zcash merkezi mi?

C. Merkezi olmayan gizlilik tabanlı bir kripto para birimidir.

S. Ne kadar Zcash var?

C. 4 Şubat 2020 itibari ile 8.828.344 Zcash (ZEC) vardır.