arama

Zorunlu Çatallanma (Hard Fork) Nedir?

Hard Fork'u tanımlamanın birden fazla yolu vardır. Öncelikli tanım, hard fork dijital para biriminin blok zincirinin kurallarında kalıcı bir değişikliğe gidilmesidir. Hard fork gerçekleştiğinde, yeni zincir eski zincirin kurallarına uymaz.
Hard Fork
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ykp Ykp
  • BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
    Loading...

Hard Fork’u tanımlamanın birden fazla yolu vardır. Öncelikli tanım, hard fork dijital para biriminin blok zincirinin kurallarında kalıcı bir değişikliğe gidilmesidir. Hard fork gerçekleştiğinde, yeni zincir eski zincirin kurallarına uymaz. Örneğin, eski kurallar kullanılarak çıkarılan bloklar yeni zincir tarafından reddedilir. Sonuç olarak, dijital para biriminin protokolündeki değişime hard fork denir.

Hard forklar, teknik geliştirmeleri uygulamak gibi çeşitli nedenlerle gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bir hard fork’u yürütmek madencilik cihazlarının bir çoğunluğunun onayını gerektirir ve gerekli kesin çoğunluğu göre değişiklik gösterebilir.

Hard fork işlemi yapıldığında, aynı ağ içinde artık kendi değerlerini elinde bulunduran 2 kripto para biriminin bulunmasını sağlar. Biri eski protokolü, diğeri ise yeni protokolü takip eder. Çoğu durumda ağ topluluğunun çoğunluğu yeni güncellemeyi takip eder, çünkü bu güncelleme büyük olasılıkla sağlam bir nedenden dolayı yapılır.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork Nedir?

Sonuç

Hard fork, dijital para biriminin protokolünde kalıcı bir değişikliği temsil eder ve çoğunluğun desteğini gerektirir. Hard fork gerçekleştikten sonra, yeni protokol eski kurallar kullanılarak çıkarılan blokları kabul etmez. Sonuç olarak, eski protokolü desteklemeye devam etmek isteyen madencilerin ayrı bir zincir oluşturmaları gerekecektir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER